Holenderski rząd upada z powodu sporu o migrantów

Holenderski rząd koalicyjny premiera Marka Rutte upadł po zaledwie półtora roku w wyniku sporu o przepisy mające na celu ograniczenie napływu migrantów - informują holenderskie media.

Publikacja: 07.07.2023 21:14

Premier Holandii Mark Rutte

Premier Holandii Mark Rutte

Foto: AFP

Rutte, najdłużej urzędujący przywódca Holandii, kierował rozmowami między czterema koalicyjnymi członkami rządu, ale nie udało mu się osiągnąć porozumienia - poinformowała holenderska agencja informacyjna ANP.

Po spotkaniu członkowie rządu nie wydali oświadczenia. 

56-letni Rutte, lider centroprawicowej partii VVD, chciał zaostrzyć ograniczenia w łączeniu rodzin osób ubiegających się o azyl, po ubiegłorocznym skandalu dotyczącym przepełnionych ośrodków migracyjnych w Holandii.

Czytaj więcej

Holenderski król Wilhelm-Alexander przeprasza za rolę kraju w niewolnictwie

Premier miał zaproponować nowy system, w którym obowiązywałyby dwa statusy azylowe - A i B. Osoby posiadające status B nie kwalifikowałyby się do łączenia rodzin. 

Christen Unie - partia chrześcijańsko-demokratyczna, która opiera swoje poparcie na protestanckim "pasie biblijnym" w środkowej Holandii, zdecydowanie sprzeciwiła się planowi.

Rozmowy między koalicjantami trwały od środy, ale nie przyniosły oczekiwanego efektu. Kompromis, który uruchamiałby ograniczenia tylko w przypadku dużej liczby migrantów, nie wystarczył do osiągnięcia porozumienia.

"Teflonowy Rutte" rządzi w Holandii od 2010 roku

Oczekuje się, że drugi najdłużej urzędujący przywódca w Europie po premierze Węgier Viktorze Orbanie ogłosi wybory w celu uzyskania mandatu dla swojego piątego rządu koalicyjnego od 2010 roku.

Jego poprzedni rząd został zmuszony do dymisji w 2021 r. z powodu skandalu związanego z zasiłkami na dzieci, który w dużej mierze dotyczył rodzin mniejszości etnicznych.

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ

W 2017 r. był krytykowany za skłanianie się ku prawicy przed wyborami w celu utrzymania Geerta Wildersa z dala od władzy.

Polityka
Członkowie NATO w Europie obawiają się, że o wycofaniu wojsk USA dowiedzą się z mediów
Polityka
Donald Trump staje się królem? Nie on powinien decydować o cłach
Polityka
Niemcy: Jest porozumienie ws. nowego rządu. Będzie wielka koalicja
Polityka
Donald Trump zapowiada kolejne cła. Tym razem chodzi o leki
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Dowódca wojsk USA w Europie zaleca: Powinniśmy tu zostać. Popierają go nawet Republikanie