Henry Kissinger: Ukraina do NATO. Dla dobra Europy i Rosji

- Stany Zjednoczone i Chiny muszą nauczyć się żyć razem. Mają na to mniej niż dziesięć lat - uważa były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.

Publikacja: 18.05.2023 07:36

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger

Foto: Bloomberg

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 449

Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA i sekretarz stanu w administracji dwóch amerykańskich prezydentów uważa, że dla dobra Europy i Rosji, Ukraina powinna być przyjęta do NATO

- To, co mówią teraz Europejczycy, jest moim zdaniem szalenie niebezpieczne. Ponieważ Europejczycy mówią: "Nie chcemy ich w NATO, ponieważ są zbyt ryzykowni. Dlatego uzbroimy ich po zęby i damy im najbardziej zaawansowaną broń". Jak to może zadziałać? Nie powinniśmy zakończyć jej (wojny - red.) w niewłaściwy sposób. Zakładając, że wynik jest prawdopodobny, byłoby to gdzieś na linii status quo ante, które istniało (przed 24 lutego 2022 r. - red.). Wynik powinien być taki, w którym Ukraina pozostaje pod ochroną Europy i nie staje się samotnym państwem dbającym tylko o siebie - powiedział w rozmowie z "The Economist".

- Gdybym rozmawiał z Putinem, powiedziałbym mu, że on również jest bezpieczniejszy z Ukrainą w NATO - dodał. 

Czytaj więcej

Rok wojny w Bachmucie. Zdjęcie satelitarne ukazują skalę zniszczeń

- Uzbroiliśmy Ukrainę do tego stopnia, w którym będzie ona najlepiej uzbrojonym krajem z najmniej doświadczonym strategicznie przywództwem w Europie. Jeśli wojna zakończy się tak, jak prawdopodobnie się zakończy, a Rosja straci wiele ze swoich zdobyczy, ale zachowa Sewastopol, możemy mieć niezadowoloną Rosję, ale także niezadowoloną Ukrainę - innymi słowy, równowagę niezadowolenia. Dla bezpieczeństwa Europy lepiej jest mieć Ukrainę w NATO, gdzie nie może podejmować krajowych decyzji w sprawie roszczeń terytorialnych - stwierdził. 

Konflikt USA - Chiny

Kissinger wypowiedział się również na temat globalnego konfliktu wynikającego z konfrontacji między USA a Chinami. - Znajdujemy się w klasycznej sytuacji sprzed pierwszej wojny światowej, w której żadna ze stron nie ma dużego marginesu ustępstw politycznych i w której każde zakłócenie równowagi może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji. Obie strony przekonały się, że druga strona stanowi strategiczne zagrożenie - powiedział.

"- Największym zagrożeniem dla pokoju jesteśmy obecnie my dwaj (USA i Chiny). W tym sensie, że jesteśmy w stanie zniszczyć ludzkość - dodał.

Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa
Polityka
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapisał się w historii. Został aresztowany
Polityka
Niemcy. Pomysł reemigracji wraca na scenę
Polityka
Sondaż ECFR: Prawie cały świat kocha Trumpa