Minister o śmierci 8-letniego Kamila: Należy się kara śmierci

"Za ten czyn należy się kara śmierci. I tyle" - tak śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który został skatowany przez ojczyma, a lekarzom, po wielu tygodniach walki, nie udało się ocalić jego życia, skomentował na Twitterze Michał Wójcik, minister w KPRM, wiceprezes Suwerennej Polski. Polska, jako członek Rady Europy (od 1991 roku), zobowiązała się, że nie wprowadzi do swojego systemu prawnego kary śmierci.

Publikacja: 09.05.2023 07:18

Michał Wójcik

Michał Wójcik

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

arb

"Jestem bardzo poruszony śmiercią 8-letniego dziecka. Ta sprawa nie była zgłoszona do resortu sprawiedliwości oraz KPRM" - napisał Wójcik, który w przeszłości był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wcześniej wpis w podobnym tonie umieścił na Twitterze minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

"Za tak bestialską zbrodnię na bezbronnym dziecku powinna zapaść najsurowsza kara. Niestety, w Polsce mamy tylko dożywocie…" - napisał minister.

Pod koniec marca 8-letni Kamil został pobity i oblany wrzątkiem przez ojczyma. Nikt nie udzielił mu pomocy a dziecko trafiło do szpitala dopiero po kilku dniach, gdy o jego stanie dowiedział się biologiczny ojciec. Śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa ośmiolatka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Lekarze podkreślali, że stan ośmiolatka od początku był bardzo ciężki. 3 kwietnia Kamil trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze stwierdzili, że chłopczyk był już wcześniej maltretowany - miał złamania rąk i nóg oraz ślady przypalania papierosami.

Czytaj więcej

Nie żyje 8-letni Kamil z Częstochowy. Ziobro: Niestety w Polsce mamy tylko dożywocie

W przeszłości chłopiec miał uciekać z domu, pojawiał się też w szkole z widocznymi obrażeniami. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wnioskował o pieczę zastępczą dla wszystkich dzieci w rodzinie Kamila, ale sąd nie podjął takiej decyzji.

Kary śmierci nie wykonuje się w Polsce od 35 lat. Polska, jako członek Rady Europy, jest zobowiązana do tego, by nie wprowadzać takiej kary w żadnych okolicznościach. 28 kwietnia 1983 roku w Strasburgu uchwalono protokół nr 6 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950, znoszący wśród sygnatariuszy karę śmierci w czasie pokoju. 3 maja 2002 r. uchwalono w Wilnie protokół nr 13 do tej  samej konwencji, bezwzględnie znoszący karę śmierci, także podczas wojny.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał