Kto jest władny podejmować decyzje w sprawie wprowadzenia blokady dotyczącej zboża z Ukrainy? I na ile państwa unijne mają coś do powiedzenia?
Określanie zasad przywozu (jak i wywozu) towarów na obszar UE jest wyłączną kompetencją Komisji Europejskiej, co regulują dwa rozporządzenia 2015/478 i 2015/479 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2015 roku. Pozwalają one Komisji badać warunki, na jakich następuje przywóz towarów, ich wpływ na sytuację gospodarczą i handlową, a w razie konieczności – interweniować. Jeżeli np. państwo może być dotknięte zalewem towarów, to Komisja Europejska podejmuje działania ochronne. To Komisja musi ocenić, czy przywóz danego produktu spowoduje poważną szkodę dla producentów unijnych lub zagraża jej wystąpieniem.
Czytaj więcej
Zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy nie będzie miał dla Polski katastrofalnych skutków na arenie unijnej. Pod warunkiem, że rząd inteligentnie się z niego wycofa.
Jak pani ocenia zachowanie Komisji w sprawie zboża z Ukrainy, w tym tzw. technicznego, które masowo było sprowadzane do Polski?
Tutaj Komisja Europejska nie przeprowadziła oceny wstępnej, więc nie zadziałała prawidłowo, chociaż państwa graniczące z Ukrainą kilkakrotnie informowały, że import z tego kraju doprowadzi do nadwyżek żywności i zwracały się do Komisji o decyzję w tym zakresie. Polski rząd nie miał więc wyjścia, wyprzedził działanie Komisji, i w trosce o krajowych producentów – oraz powołując się na bezpieczeństwo żywności – zablokował przywóz produktów rolnych z Ukrainy.