Aktualizacja: 21.11.2024 22:42 Publikacja: 11.04.2023 03:00
Foto: UM Ciechanów
Jaki jest stan finansowy polskich samorządów?
Jeszcze nigdy w historii nie było tak złej sytuacji finansowej samorządów. W 2023 r. dochody z PIT-u dla samorządów są o 24 proc. mniejsze niż w 2022 r. Równocześnie mamy radykalnie podwyższone wydatki. Inflacja, która dotyka zwykłych obywateli, dla samorządów jest jeszcze bardziej dotkliwa. Ceny energii dla samorządów wzrosły o 200–300 proc. Koszty inwestycji wzrosły o 40–50 proc. w stosunku do pierwotnych kosztorysów. Z jednej strony spadają nam dochody, a z drugiej rosną nam wydatki.
Telewizja Republika poinformowała nieoficjalnie, że szef Instytutu Pamięci Narodowej, Karol Nawrocki, został wskazany jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich. Rzecznik PiS Rafał Bochenek: "Nie zapadła w tej sprawie ŻADNA decyzja".
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, uporczywie nie stawia się na wezwania sejmowej komisji. Szkopuł w tym, że jeden sąd wydał dwa odmienne postanowienia w sprawie jego stawiennictwa.
- Potrafię skrzyknąć do Warszawy spotkanie wielkiej unijnej piątki: ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, a ponadto Wielkiej Brytanii - mówił w Chrzanowie Radosław Sikorski, szef MSZ, kandydat Koalicji Obywatelskiej w prawyborach prezydenckich. Sikorski przekonywał też, że PiS - biorąc pod uwagę czasy, w jakich żyjemy - powinien wystawić w wyborach prezydenckich Mariusza Błaszczaka.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Który z poniższych polityków PiS osiągnąłby Pani/Pana zdaniem najlepszy wynik w wyborach prezydenckich?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Zniesienie dwukadencyjności, znaczne poszerzenie kompetencji samorządu m.in. w sprawach ochrony środowiska i nie tylko – to niektóre z postulatów, które wkrótce będą omawiane z rządem. W tle m.in. kampania prezydencka w 2025 roku.
Reforma, którą zaprezentował szef Ministerstwa Finansów Andrzej Domański, ma dla nas słodko-gorzki smak – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich.
Oczekujemy od rządu jeszcze w 2024 jednorazowej rekompensaty, wzorem poprzednich lat, jak to było za rządów Zjednoczonej Prawicy, związanej z konsekwencjami Polskiego Ładu - mówił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i wiceprezes Związku Miast Polskich.
Trzeba mieć wyczucie chwili, w której można powiedzieć: wystarczy. Lepiej odejść w odpowiednim momencie, niż przegrać, nie wchodząc nawet do II tury – mówi nam Krzysztof Kosiński, ponownie wybrany prezydent Ciechanowa.
Jedna lista do sejmików w mojej ocenie jest błędem. Optymalnym rozwiązaniem na poziomie sejmików, które mogłoby dać zwycięstwo nawet w 15 z 16 województw, byłyby dwie listy – lista Trzecia Droga oraz KO ze wszystkimi swoimi partnerami, plus Lewica. W takiej układance jesteśmy w stanie zwyciężyć w zdecydowanej większości sejmików - ocenił Krzysztof Kosiński.
Inflacja, która dotyka zwykłych obywateli, dla samorządów jest jeszcze bardziej dotkliwa - mówił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Samorządy w Polsce w sprawach migracji zachowywały się zawsze bardziej przyzwoicie niż państwo. Teraz też jesteśmy otwarci na działania, ale dobrze, że tym razem odgórną koordynację zaczął rząd – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Ostatnia niedziela czerwca jest nieformalnym terminem wyborów prezydenckich. Ale to, czy się odbędą, zależy nie tylko od Senatu, ale też od władz lokalnych. Rząd rusza do rozmów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas