PiS: Bez debaty o aborcji

Posłowie będą musieli się zająć ustawą zakazującą przerywania ciąży. Partia rządząca naciska na Kościół, by powstrzymał organizacje pro life.

Aktualizacja: 21.03.2016 18:15 Publikacja: 20.03.2016 17:50

Podpisy pod projektem zakazującym przerywania ciąży zamierza zbierać Fundacja Pro Prawo do Życia. Zn

Podpisy pod projektem zakazującym przerywania ciąży zamierza zbierać Fundacja Pro Prawo do Życia. Znana jest m.in. z takich akcji jak pikieta przed Szpitalem Bielańskim w Warszawie przeciwko aborcji płodów z zespołem Downa

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Gdy w poprzedniej kadencji Sejmu Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, popierało zgłaszane wówczas projekty antyaborcyjne. Składały je Solidarna Polska (dziś razem z PiS w Zjednoczonej Prawicy) oraz dwukrotnie Fundacja Pro Prawo do Życia. Przepadały, bo odrzucały je PO i lewica.

Czytaj więcej:

Po wygranych wyborach PiS zajął się innymi tematami, ale organizacje obrońców życia nie odpuszczają. – Jeśli nie teraz, to nigdy – mówi nam uczestnik rozmów na temat nowych inicjatyw.

Niewykluczone, że Sejm będzie się musiał zająć sprawą aborcji jeszcze w tym roku. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", w ubiegłym tygodniu do marszałka Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny wraz z tysiącem podpisów i zawiadomieniem o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Najpóźniej dzień po świętach marszałek Marek Kuchciński będzie musiał wydać postanowienie o przyjęciu bądź odrzuceniu zawiadomienia.

– Złożyliśmy taki wniosek. Jeśli zostanie przyjęty, natychmiast zaczynamy zbierać podpisy – potwierdza „Rzeczpospolitej" Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro Prawo do Życia.

Poznaliśmy szczegóły projektu. Autorzy proponują m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży, które jest obecnie dopuszczalne w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest wynikiem przestępstwa i gdy badania wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.

Projekt zakłada też, że osoba powodująca śmierć dziecka poczętego podlegałaby karze więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Wobec matki dziecka sąd mógłby zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia.

Ale to niejedyna inicjatywa organizacji pro life. We wtorek Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) zamierza ogłosić „apel do parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa".

– Jeśli pojawi się projekt obywatelski, to zostanie potraktowany poważnie. Na pewno nie wyrzucimy go do kosza, ale trafi do komisji – deklaruje poseł PiS Jacek Sasin. – A co do ewentualnego głosowania, to posłowie naszej partii są raczej stali w poglądach.

Podobnie mówi poseł Artur Górski. – Taki projekt znalazłby pełne poparcie ze strony posłów PiS – przekonywał kilka dni temu w portalu fronda.pl.

Nasi rozmówcy twierdzą jednak, że działania organizacji pro life wywołały w szeregach PiS niepokój. Doradcy marszałka Sejmu próbują przekonać obrońców życia, że w tym momencie zgłaszanie projektów dotyczących aborcji nie jest dobre. – Sugerowano nam, byśmy temat odłożyli, a zajęli się raczej popieraniem rządowego projektu Rodzina 500+ – opowiada jeden z naszych informatorów. Docierają do niego słuchy, że politycy PiS usiłują wywrzeć presję na episkopat, by ten powstrzymał obrońców życia przed pochopnym działaniem.

Na czym miałaby polegać owa presja? Jeden z polityków PiS mówi nieoficjalnie, że Jarosław Kaczyński spotkał się niedawno z abp. Stanisławem Gądeckim. – Tłumaczył przewodniczącemu episkopatu, że debata na temat aborcji będzie w tej chwili bardzo niebezpieczna i może skończyć się nawet upadkiem rządu Beaty Szydło – twierdzi.

Według naszego źródła temat ten pojawił się także w trakcie rozmowy abp. Gądeckiego z premier Szydło na początku lutego.

– Teza o ewentualnym upadku rządu jest fałszywa. Przecież jeśli doszłoby do głosowania w Sejmie, to większość PiS, połowa PSL i połowa posłów Kukiz'15 poprze zaostrzenie przepisów aborcyjnych – mówi nam osoba z otoczenia prezesa PiS.

Potwierdza jednak, że w partii słychać głosy wyrażające obawę przed debatą na temat aborcji. – Teraz dla takiej dyskusji nie ma dobrego klimatu. Na ulicach mamy marsze KOD w obronie wolności i demokracji wspierane przez Nowoczesną i PO. Widać jednak, że powoli wyczerpuje im się paliwo. Wrzucenie tematu aborcji może spowodować, że złapią ponownie wiatr w żagle i będą chodzić po ulicach z krzykliwymi feministkami, które mówią, że brzuchy są ich własnością – tłumaczy nasz rozmówca. – Rząd potrzebuje spokoju, by załatwić m.in. sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Kolejne protesty społeczne nie są do niczego potrzebne.

Kiedy mogłaby odbyć się debata na temat aborcji? Jeśli marszałek Sejmu przyjmie zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, to będzie on miał trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów i złożenie ich w Sejmie. Jeśli wszystko będzie w porządku, to najpóźniej w ciągu kolejnych trzech miesięcy projekt musi wejść pod obrady. To oznacza, że posłowie mogą zająć się nim w połowie października.

Polityka
Ekstradycja Michała K. odsuwa się w czasie. Możliwe, że wróci za trzy lata
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Jacek Kucharczyk: Trump to samiec alfa, a Stanowski zagraża Nawrockiemu
Polityka
Podcast "Rzecz w tym": Stanowski przekona elektorat protestu
Polityka
Sondaż: Wiemy, ilu Polaków byłoby skłonnych poprzeć Krzysztofa Stanowskiego
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Nowy sondaż. Złe wiadomości dla Donalda Tuska, dobre dla PiS i Konfederacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego