Czy Ukraina zmieni nazwę Rosji? Spór o prawdę historyczną

Ukraińcy na frontach wojny nie walczą tylko o granice swojego państwa, bitwa też trwa o prawdę historyczną.

Publikacja: 15.03.2023 12:03

Czy Ukraina zmieni nazwę Rosji? Spór o prawdę historyczną

Foto: Pixabay

Na swojej stronie internetowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski umożliwia złożenie elektronicznej petycji w dowolnej sprawie. Jeżeli uzbiera 25 tys. podpisów, petycja trafia na biurko głowy państwa.

Ostatnio jedną z nich Zełenski skierował do rządu i poprosił o „kompleksowe opracowanie” oraz zaangażowania naukowców. Czego dotyczy? Przemianowania Rosji na „Moskowię”, a przymiotnik „rosyjski” na „moskiewski”. Z kolei Federacja Rosyjska stałaby się „Federacją Moskiewską”. Zmiany dotyczyłyby pisowni nazwy państwa rosyjskiego w m.in. oficjalnych ukraińskich dokumentach i podręcznikach.

Czytaj więcej

Zełenski mówi o zmianie nazwy Rosji. Kreml: Niezależnie od nazwy jesteśmy potegą

Autorzy petycji przekonują, że historyczną nazwą Rosji jest "Moskowia" i przypominają, że nazwa „Imperium Rosyjskie” postała dopiero w 1721 roku za czasów Piotra I. Twierdzą, że obecna Rosja przywłaszczyła nazwę i dziedzictwo Rusi Kijowskiej. W językach obcych słowo „Ruś” (np. w wielu zachodnich językach jako „Rus”), jak wskazują, często błędnie jest utożsamiane z Rosją. I przekonują, że dzięki odebraniu tej nazwy Rosji, państwo Władimira Putina i jego kultura „stracą swoje korzenie”.

Kijów dla historiografii Rosji rzeczywiście ma fundamentalne znaczenie. Chociażby dlatego, że gdy Włodzimierz I chrzcił Ruś Kijowską w 988 roku, na terenie dzisiejszej Moskwy prawdopodobnie był las. Pierwsza wzmianka o obecnej rosyjskiej stolicy pochodzi dopiero z 1147 roku, wtedy książę rostowsko-suzdalski Jerzy I Dołgoruki (a później wielki książę kijowski) zaprosił do „Moskowa”, nieznanej wówczas niewielkiej miejscowości, wygnanego z Kijowa Światosława Olegowicza, brata zabitego kijowskiego władcy Igora II. I tak przez następne stulecia na terenie dzisiejszej Rosji mapę kroili ludzie wywodzący się przeważnie z Kijowa z rodu Rurykowiczów. 

Czytaj więcej

Nie Rosja, a Moskowia? Ukraiński minister popiera zmianę nazwy Federacji Rosyjskiej

Na terenie dzisiejszej Rosji przeciął to dopiero ród Romanowów, którzy rządzili od 1613 roku. Skąd się wywodzi? Źródła historyczne najdalej sięgają do moskiewskiego bojara, niejakiego Andrieja Kobyły (zmarł po 1347 roku). Nie wiadomo skąd pochodził i kim byli jego rodzice. Ale żył w czasach Iwana I Kality, ród którego pochodził z Rusi Kijowskiej. Nic dziwnego, że Putin od lat spychał naród ukraiński na peryferie, odsłaniał w Moskwie pomniki Włodzimierza I Wielkiego i odwoływał się do historii Rusi Kijowskiej. Bo dzisiaj nad Dnieprem walczy nie tylko z armią ukraińską i Wołodymyrem Zełenskim, ale też z prawdą historyczną.

Kijów dla historiografii Rosji rzeczywiście ma fundamentalne znaczenie. Chociażby dlatego, że gdy Włodzimierz I chrzcił Ruś Kijowską w 988 roku, na terenie dzisiejszej Moskwy prawdopodobnie był las

Kto jest głównym spadkobiercą dziedzictwa Rusi Kijowskiej? Ukraina ze stolicą w Kijowie czy Rosja ze stolicą w Moskwie? Jeżeli tę wojnę wygrają Ukraińcy, podręczniki historii w Rosji będą pisane na nowo. Syn niewolnicy i wnuk legendarnego wodza Waregów po ponad tysiącu latach zazna wreszcie spokoju.

Polityka
Donald Trump wysuwa roszczenia wobec Panamy. „Możemy zażądać zwrotu kanału”
Polityka
Nowy rząd w Reykjaviku. Islandią rządzą kobiety
Polityka
Politico: Fico oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa. W tle tranzyt rosyjskiego gazu
Polityka
Viktor Orbán zapowiada kolejne azyle. „Nie powiem, co sądzę o praworządności w Polsce”
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Polityka
"The Washington Post": Trump planuje spotkanie z Putinem. "Dwaj samozwańczy geopolityczni przywódcy alfa"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku