Aktualizacja: 28.01.2025 03:02 Publikacja: 16.12.2022 03:00
Antyprezydencka demonstracja w Tunisie, 10 grudnia, tydzień przed wyborami
Foto: FETHI BELAID / AFP
Przez trzy lata urzędowania Kais Saied rozmontował już niemal wszystko, co Tunezyjczykom udało się zbudować po obaleniu w 2011 r. dyktatora Zina al-Abidina Ben Alego. A z czego Tunezja słynęła – była jedynym przykładem pozytywnych zmian po buntach, który wstrząsnęły światem arabskim ponad dekadę temu. Demokracja, pluralizm, wolność słowa, silne społeczeństwo obywatelskie i silne związki zawodowe – tak było w tym północnoafrykańskim kraju jeszcze kilka lat temu. Coraz mniej z tego jest aktualne. A Saied jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
Lider opozycyjnej CDU Friedrich Merz, który prawdopodobnie obejmie stanowisko kanclerza po przedterminowych wyborach do Bundestagu, nie wyklucza przyjęcia ustawy przywracającej na stałe kontrole na granicach Niemiec z innymi państwami UE dzięki głosom skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wchodząca w skład koalicji rządzącej Finlandią prawicowa, eurosceptyczna i antyimigrancka Partia Finów przed wyborami lokalnymi w kraju przedstawiła program, którego elementem jest skończenie z „perwersją” w szkołach.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Rebelianci z grupy M23, złożonej z członków plemienia Tutsi, pojawili się w centrum Gomy, największego miasta we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga - podaje Reuters, powołując się na dwóch świadków.
Rada Bezpieczeństwa ONZ żąda natychmiastowego wstrzymania ofensywy w DR Konga przez rebeliancką grupę M23, wspieraną przez Rwandę.
Niskie ceny paliwa i wyjątkowo silny złoty sprzyjają organizatorom wyjazdów zagranicznych. Na razie nie widać jednak, aby przełożyło się to na ceny w biurach podróży. Wycieczki nadal są droższe niż rok temu – pokazuje raport Traveldaty.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Firma Mabrian zbadała, dokąd chcą podróżować turyści w pierwszym półroczu. Analiza wykazała, że największym zainteresowaniem cieszą się wschodnie i południowe regiony Azji.
2024 rok był dla Maroka rekordowy pod względem liczby turystów. Kraj chętnie odwiedzali zarówno obcokrajowcy, jak i sami Marokańczycy, którzy mieszkają za granicą.
W nocy z 26 na 27 marca 1996 r. doszło do porwania siedmiu mnichów z klasztoru cystersów w Tibhirine. 31 maja 1996 r. ich odcięte głowy zostały odnalezione przy drodze do algierskiej Médéi. Dziewięć dni wcześniej do zamordowania zakonników przyznała się Zbrojna Grupa Islamska.
Na pięć popularnych kierunków wakacyjnych cztery w ostatnim tygodniu lekko potaniały. Były to jednak zaledwie korekty po ostatnich trzech tygodniach wzrostu cen. Jeden kierunek nawet nadal drożał – pokazuje najnowszy raport Traveldaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas