Konwencja Stambulska lub Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to umowa międzynarodowa, podpisana po raz pierwszy w 2011 roku. To pierwszy taki dokument, który prawnie zobowiązuje do stworzenia podstaw prawnych do zwalczania przemocy wobec kobiet.
Ukraina podpisała Konwencję Stambulską w 2011 roku, ale dotychczas jej nie ratyfikowała, z powodu protestów kościoła oraz konserwatywnych polityków, przeciwnych m.in. definicjom płci zawartych w konwencji, w której mowa o płci biologicznej i płci kulturowo-społecznej.
Kraje, które przystąpiły do konwencji, muszą kryminalizować m.in. przemoc psychiczną, molestowanie, przemoc fizyczną i seksualną.
Konwencję podpisało 46 państw i UE, nie ratyfikowało jej dotąd 11 - m.in. Ukraina, Litwa, Czechy, Bułgaria, Łotwa, Wielka Brytania czy Słowacja.
Jak zauważa portal informacyjny Unian, żądanie ratyfikacji Konwencji Stambulskiej było zgłaszane prywatnie przez niektóre państwa członkowskie UE jako warunek wstępny zatwierdzenia statusu kandydata do członkostwa w UE.