Aktualizacja: 25.02.2025 14:29 Publikacja: 13.02.2022 18:39
Foto: Adobe Stock
W czerwcu w Szwajcarii uchwalono przepisy, według których każdego roku media miały otrzymywać coroczną dotację, z której na wsparcie dostarczania gazet porannych oraz media internetowe miało pójść 70 mln franków. Przeciwnicy tej inicjatywy zebrali wystarczająco dużo podpisów, by sprawa została poddana głosowaniu powszechnemu. Według sondażu exit poll dla nadawcy SRF, 56 proc. uczestników referendum sprzeciwiło się dotowaniu mediów.
Przeciwnicy przepisów podkreślali, że subwencja będzie marnotrawstwem pieniędzy podatników, na którym zyskają duże koncerny medialne i potentaci medialni. Według oponentów ustawy, zaszkodziłaby ona dziennikarskiej niezależności, ponieważ zależne od rządowej dotacji media byłyby mniej skłonne do krytykowania władz. Przeciwnicy subwencji zaznaczali też, że wprowadzałaby ona dyskryminację, ponieważ nie skorzystałyby z niej bezpłatne gazety.
Fundusze i gwarancje bezpieczeństwa, które zastąpią wsparcie Ameryki dla Kijowa: taki ambitny plan szykują europejscy alianci.
Europejscy przywódcy starają się zastąpić amerykańską pomoc dla Kijowa, którą Waszyngton chce przerwać. Możliwe, że już zaczął.
Niedzielne wybory do Bundestagu dokonały pewnych przetasowań na niemieckiej scenie politycznej. Nie mają rewolucyjnego charakteru i nie zagrażają politycznej stabilności RFN.
Partia, która zmierzała do grobu, zdobyła aż 8,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Zaklina się, że z „faszystami” z AfD nigdy nie będzie współpracować, ale jak oni jest przeciwna specjalnym wydatkom wojskowym dla Ukrainy.
AfD może mieć szansę na przejęcie rządów w Niemczech, jeżeli wycofa kontrowersyjnych polityków z pierwszego szeregu, zerwie z demagogią, przemyśli politykę wobec UE oraz Rosji – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Werner Patzelt, politolog z Drezna.
Jak wdrożyć program PPK, by stał się realnym benefitem dla pracowników i jednocześnie wspierał rozwój samorządu?
Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do Donalda Tuska z pytaniami w sprawie lekcji religii w szkołach. W liście biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
W uzgodnieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zapadła decyzja o wysłaniu polskich żołnierzy na Litwę - poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jeśli chcemy odseparować prokuraturę od świata polityki, wybór prokuratora generalnego powinien następować większością kwalifikowaną, a nie zwykłą większością sejmową – uważa Jacek Skała, przewodniczący prokuratorskiego związku zawodowego.
Od wtorku 25 lutego 2025 roku rozpoczęło się udostępnianie najnowszej wersji aplikacji mObywatel. Wraz z nią do użytkowników trafia usługa Podpisz dokument. Umożliwia ona podpisywanie dokumentów w formacie PDF e-dowodem.
Emocje polityczne biorą u nich górę nad zdrowym rozsądkiem. To źle, gdy w sprawach fundamentalnych ważniejszy jest cel polityczny, lub osobista zawiść, zazdrość, nienawiść - mówił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o krytykę koalicji rządzącej przez byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, obecnie szefa klubu PiS.
Insynuując, że sędzia mająca osądzić sprawę Funduszu Sprawiedliwości chodzi na pasku obecnej ekipy rządzącej, Zbigniew Ziobro naraża się na proces. Jeden już z ową sędzią przegrał. Tyle że teraz przyjdzie mu płacić z własnej kieszeni.
Mniej niż co trzeci Polak jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu. Większość Polaków jest niezadowolona, w tym co trzeci - zdecydowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas