Nowe decyzje rządu: Koniec nauki zdalnej, krótsza izolacja, koniec kwarantanny po kontakcie z zakażonym

- Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ogłosił decyzję o skróceniu okresu izolacji i zlikwidowaniu tzw. kwarantanny z kontaktu. Minister edukacji i nauki poinformował, że 21 lutego nastąpi "definitywny koniec nauki zdalnej".

Publikacja: 09.02.2022 12:39

Decyzje ogłosili minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i minister edukacji i nauki Przemysław Czarne

Decyzje ogłosili minister zdrowia Adam Niedzielski (P) i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

zew

Z zapowiedzi przedstawicieli rządu oraz nieoficjalnych doniesień wynikało, że w środę podane do publicznej wiadomości miały zostać kolejne kroki władz związane z koronawirusem SARS-CoV-2. Spodziewana była decyzja o skróceniu okresu nauki zdalnej, obowiązującej w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz szkołach ponadpodstawowych do 27 lutego. Szef resortu zdrowia zapowiedział decyzję o redukcji infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 i przywróceniu jej do leczenia innych chorób. Na godz. 12:30 we wtorek zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka poświęconą "bieżącym decyzjom wynikającym z sytuacji epidemicznej w kraju".

Czytaj więcej

Morawiecki: W czasie COVID-19 leczenie innych chorób zeszło na drugi plan

"Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii"

- Widzimy wyraźnie, że za nami jest apogeum piątej fali - powiedział szef resortu zdrowia. Dodał, że dowodem tego stanu rzeczy jest m.in. spadek liczby zleceń na testy na koronawirusa z POZ. - Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia, to jest już tendencja stała - zaznaczył. - Scenariusz dla piątej fali szybkiego wzrostu i szybkiego spadku wydaje się, że jest najbardziej prawdopodobny - podkreślił. Adam Niedzielski mówił, że w lutym "wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej". Wyraził nadzieję, że w marcu będzie można podejmować odważne decyzje odnośnie znoszenia restrykcji. - Jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - oświadczył.

Minister mówił o spadku liczby hospitalizacji osób z koronawirusem. - Zdecydowaliśmy, aby przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu zwyczajnego leczenia w normalnych zakresach, zmniejszając liczbę infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. - ogłosił. Dodał, że oznacza to zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach. - Jeżeli patrzymy na konsekwencje pandemii, to są również konsekwencje związane z narastaniem tzw. długu zdrowotnego, czyli pewnych zaniedbań ze strony profilaktyki i zaniedbań ze strony leczenia interwencyjnego, które dotyczy pacjentów, którzy nie zgłaszali się bądź nie były dla nich dostępne miejsca - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że przywrócenie 5 tys. łóżek to perspektywa tygodnia. - To mocny krok w kierunku przywracania normalności - mówił Niedzielski.

Krótsza izolacja, koniec kwarantanny z kontaktu

- Druga decyzja dotyczy zasad związanych z izolacją i kwarantanną - oświadczył minister zdrowia. Ocenił, że system stał się mało przejrzysty i wymaga rewizji. - To nie tylko kwestia uproszczenia - zaznaczył. Dodał, że przebieg choroby COVID-19 przy wariancie Omikron jest "mniej zjadliwy, szybszy, krótszy". - Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację, czyli zamiast standardu 10 dni, który obowiązywał do tej pory, izolacja będzie trwała 7 dni - ogłosił.

Czytaj więcej

Niedzielski zapowiada koniec obowiązku noszenia maseczek i znoszenie obostrzeń

- Od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Nie będzie takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna dodatkowo po zakończeniu izolacji domownika jest naliczana w wysokości 7 dni. Kwarantanny, izolacje będą liczone równolegle. Jak zaczyna ktoś chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji - przekazał.

- Likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu - oświadczył. - Wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego, gdzie były wskazywane osoby mające kontakt - to zjawisko, które miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy - te kwarantanny zostaną zniesione w ogóle - podkreślił.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Siódmy dzień spadku liczby nowych zakażeń

- Dotyczy to też osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie wynikającej z rozpoznania kontaktu w wyniku wywiadu epidemicznego. 10 lutego, czyli jutro, będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący kwarantannę do wszystkich osób, które właśnie w takiej formule kwarantanny przebywają - mówił Adam Niedzielski.

- Od 11 lutego, czyli od piątku, znosimy kwarantannę przyjazdową, która była 10- lub 14-dniowa w zależności od kraju przybycia. Teraz dla krajów non-Schengen będziemy mieli siedmiodniową kwarantannę - oświadczył minister zdrowia.

Koniec nauki zdalnej

Następnie głos zabrał minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek powiedział, że zapadła decyzja o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. - Szkoły wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego, tydzień wcześniej, niż zakładaliśmy w pierwotnym rozporządzeniu - powiedział. - 21 lutego definitywny koniec nauki zdalnej - podkreślił.

Obowiązek maseczek - kiedy zostanie zniesiony?

W rozmowie z "Faktem"Adam Niedzielski mówił, że "w perspektywie miesiąca" będzie "rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego". - Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji - stwierdził. Minister był o te słowa pytany na środowej konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Nieznaczny spadek liczby pacjentów w szpitalach

- Jednym z obostrzeń jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, to dotyczy w szczególności transportu publicznego i innych przestrzeni publicznych i pod tym względem na tę chwilę jest to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne - powiedział. Ocenił, że "reguła DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka - red.) jest regułą, która jest fundamentalną regułą pozwalającą na walkę z epidemią".

- Jeżeli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale ja też wyraźnie zaznaczałem w tej rozmowie, i chcę to zaznaczyć również teraz, że pewna rekomendacja noszenia maseczek, szczególnie w tych przestrzeniach publicznych, będzie ze strony ministra zdrowia, ze strony ekspertów, zawsze formułowana - oświadczył.

Polityka
Instytut Promocji Nawrockiego. Od początku prezesowi chodziło o wielką politykę?
Polityka
Zaskoczenie dla Konfederacji? Nie Mentzen i nie Braun, wyborcy wskazali inne nazwisko
Polityka
Sondaż: Czy Karol Nawrocki może wygrać wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego