Aktualizacja: 04.10.2017 18:58 Publikacja: 03.10.2017 19:34
Pamięć o nieistniejącej NRD jeszcze na wschodzie Niemiec nie umarła.
Foto: Adobe Stock
Mur berliński już nie istnieje, ale powstały inne mury, mniej widoczne bez drutu kolczastego i stref śmierci – mówił we wtorek prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. Jego przemówienie w 27. rocznicę zjednoczenia Niemiec obfitowało w cierpkie uwagi na temat występujących w niemieckim społeczeństwie takich zjawisk, jak wyobcowanie, rozczarowanie i zwykła wściekłość.
Prezydent dał w ten sposób wyraz swemu zdumieniu i wyraźnemu rozczarowaniu wynikami niedawnych wyborów do Bundestagu. Zwłaszcza na wschodzie Niemiec, w pięciu tzw. nowych landach, w których ogromne sukcesy odniosła ksenofobiczna populistyczno-prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Minister obrony Izraela Izrael Kac nakazał izraelskiej armii przygotowanie planu, który umożliwi „dobrowolny wyjazd” Palestyńczyków ze Strefy Gazy.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Ben Dawkins, polityk zasiadający w Izbie Wyższej parlamentu Australii Zachodniej, przed zaplanowanymi na 8 marca wyborami do stanowego parlamentu, zmienił nazwisko.
Najbogatszy człowiek świata, który zaskarbił sobie sympatię Donalda Trumpa, otrzymał stanowisko doradcze i w poszukiwaniu oszczędności robi czystki w federalnych agencjach rządowych.
Ambasador Izraela przy ONZ twierdzi, że Palestyńczycy nie powinni być zmuszani do opuszczenia Gazy. - To powinno wymagać zgody - oświadczył Danny Danon.
Minister spraw zagranicznych Gideon Sa'ar ogłosił w środę, że Izrael pójdzie w ślady USA i nie będzie uczestniczyć w obradach Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC).
Gdy Jarosław Kaczyński grzmi o zamachu stanu, premier Donald Tusk gra w ping-ponga. Gdy prokuratura stawia kolejne zarzuty byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, ten je gulasz na Węgrzech. Budowa gmachów alternatywnych rzeczywistości trwa w Polsce w najlepsze.
Różnica między dwoma faworytami w wyścigu prezydenckim to aż 8 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego, zrealizowanego przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET.
Najnowsze plany resortu zdrowia dotyczące reformy szpitali przedstawił w podcaście Rzecz o Zdrowiu „Rzeczpospolitej” wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Decyzję o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego ma podejmować dyrektor szpitala w porozumieniu z organem założycielskim, np. starostą powiatowym.
Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną powstawać obiekty ochronne. Nie można też sprawdzić, w jakim są stanie i ich oznakować. Dlaczego?
Zakaz sprzedaży nieletnim jednorazowych e-papierosów, który chce wprowadzić rząd, będzie łatwy do obejścia? – E-dowód można kupić w internecie za 20 zł – alarmuje stowarzyszenie Demagog.
Przywracanie praworządności weszło w nowy etap. Grupa sędziów uznająca się za jedynych niezawisłych, niezależnych i bezstronnych przygotowała ministrowi projekt ustawy stwierdzającej, że inni sędziowie (przez nich nieuznawani za niezawisłych, niezależnych i bezstronnych) nie są sędziami, bo zostali powołani przez PiS na podstawie ustaw, które ci pierwsi uznali za niezgodne z konstytucją.
Tomasz Grzegorz Stala, właściciel wydawnictwa mającego na koncie ewidentnie antysemickie publikację, a nawet książkę Hitlera, został oficjalnym współpracownikiem polityków Konfederacji. Twierdzą, że interesują ich jego kompetencje, a nie poglądy.
– Wolność badań występuje wyłącznie na poziomie deklaratywnym, w wypowiedziach władz IPN dla mediów – mówi „Rzeczpospolitej” pracownik Instytutu. RPO pyta prezesa Karola Nawrockiego o zasady, które obowiązują pracowników, kiedy proponują tematy książek i artykułów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas