Jak informują czeskie media, teraz mają rozpocząć się negocjacje dotyczące konkretnego sposobu, w jaki Czechy mogłyby pomóc Polsce w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.
Odpowiedź Polski na oficjalną ofertę pomocy skierowaną przez prezydenta Miloša Zemana potwierdził także ustępujący premier Andrej Babiš. Wyraził gotowość strony czeskiej do podjęcia rozmów i ocenił, że najbardziej prawdopodobne będzie wysłanie do Polski komponentu wojsk inżynieryjnych. Na takie posunięcie zgodę musi wydać czeski parlament.
Wcześniej prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, którzy mają wspierać działania Wojska Polskiego w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, którzy mają wspierać działania Wojska Polskiego w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO - poinformował szef BBN Paweł Soloch.
Zgodnie z postanowieniem prezydenta, uwzględniającym wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, "w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej w strefie nadgranicznej z Republiką Białorusi", na terytorium RP od 2 grudnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. przebywać będzie komponent Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponent Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej.