Aktualizacja: 06.08.2018 19:05 Publikacja: 06.08.2018 19:05
Foto: Adobe Stock
Mieszkający obecnie w Rosji Aleksandr Janukowycz, który wraz z ojcem Wiktorem uciekł z kraju w marcu 2014 r., procesuje się w kijowskim sądzie rejonowym z Ilią Ponomariowem – jedynym deputowanym rosyjskiego parlamentu, który głosował przeciwko aneksji Krymu. W 2015 r. uciekł do Kijowa i jest jednym z kluczowych świadków w procesie Wiktora Janukowycza oskarżanego przez państwo ukraińskie m.in. o zdradę państwową.
W lutym były rosyjski deputowany zeznał, że to Janukowycz junior prowadził negocjacje z Rosją w sprawie papierów wartościowych ukraińskiego rządu, w które Rosja w grudniu 2013 roku zainwestowała 15 mld dolarów. Po tych negocjacjach ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz miał zrezygnować z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co doprowadziło do wybuchu protestów na kijowskim Majdanie. Według Ponomariowa wtedy za pomyślnie przeprowadzoną transakcję z papierami wartościowymi syn byłego prezydenta osobiście miał dostać od rosyjskiego rządu 1 mld dolarów.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że planuje w przyszłym tygodniu spotkać się z prezydentem Zełenskim. Mają rozmawiać o zakończeniu wojny.
Najwyższa pora, aby ktoś w Stanach Zjednoczonych powiedział Donaldowi Trumpowi, żeby urząd prezydenta traktował poważnie - ocenił gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u.
Posiedzenie indyjskiego parlamentu zostało w czwartek zakłócone przez parlamentarzystów opozycji, którzy protestowali przeciwko sposobowi, w jaki nielegalni imigranci z tego kraju są deportowani przez administrację Donalda Trumpa.
W kampanii wyborczej do Bundestagu sprawa wydatków na obronę odgrywa większą rolę niż do tej pory. Niemal wszyscy chcą ich zwiększenia, lecz nikt nie bierze na serio wezwań prezydenta USA Donalda Trumpa.
Prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział podczas spotkania rządu, że kokaina „nie jest gorsza od whisky” i że jest nielegalna tylko dlatego, że pochodzi z Ameryki Łacińskiej.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, taki sam odsetek wyborców zagłosowałby na największe polskie partie polityczne. Udział w wyborach deklaruje prawie 80 proc. ankietowanych przez CBOS.
Kolejarze przygotowują plan budowy zintegrowanej sieci kolejowej. Będzie to odpowiednik wieloletniego planu budowy dróg krajowych, który powiązał inwestycje szosowe w jedną spójną sieć. Warszawska linia średnicowa do rozbudowy.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Kolanko i Michał Płociński rozmawiają o politycznych wydarzeniach tygodnia. Czy narracja o „zamachu stanu” rzeczywiście ma wpływ na nastroje społeczne? Dlaczego Donald Tusk już teraz zapowiada rekonstrukcję rządu, która odbędzie się dopiero za kilka miesięcy? I wreszcie – czy Rafał Trzaskowski skutecznie zmienia swój wizerunek w kampanii prezydenckiej?
Zbyt mała liczba projektów morskich farm wiatrowych, tzw. drugiej fazy, które mogą powstać po 2030 r., może utrudnić realizację aukcji offshore. Dlatego rząd proponuje więcej projektów. Chce też lepszej współpracy z wojskiem na Bałtyku.
To, że w ostatnich latach liczba osób ubezpieczonych w ZUS rośnie, zawdzięczamy migrantom, którzy pracują i płacą składki. Bardzo ich potrzebujemy, bo częściowo uzupełniają lukę demograficzną, która się wytworzyła - mówi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor SGH ds. nauki.
Jeżeli gdzieś za naszych rządów popełniono błąd, to odstępując od nowego traktatu polsko-ukraińskiego. Niestety, elitom ukraińskim zabrakło wyobraźni, a nam odwagi - mówi Michał Dworczyk, były szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
Kolejny raz kręcę głową z niedowierzaniem i przeklinam swoją naiwność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas