Premier: Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz utworzenie funduszu cyberbezpieczeństwa, który, jak przekazał Janusz Cieszyński, ma wynosić ok. pół miliarda złotych.

Publikacja: 27.07.2021 12:37

Premier: Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Foto: PAP/Radek Pietruszka

zew

Na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier mówił o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością. Wspominając o jednym z niedawnych ataków hakerskich mówił, że "mamy do czynienia z bardzo zorganizowaną międzynarodową siatką bardzo wielu grup".

- Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym, ale również obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym - dodał.

- Aby wyłudzeniom, kradzieży, manipulacji, różnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która specjalnie będzie zajmowała się wyłącznie tymi problemami, prócz dziś istniejących departamentów, miejsc w służbach cywilnych i służbach specjalnych, które oczywiście miały to na swojej uwadze - oświadczył.

- Nadszedł czas, aby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Chcemy, żeby policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania - dodał.

Zapowiedział też utworzenie funduszu cyberbezpieczeństwa, z którego będzie finansowana walka z cyberprzestępczością.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przedstawił założenia przygotowanego przez MSWiA "w ścisłym porozumieniu z Komendą Główną Policji" projektu ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

- CBZC, proszę zapamiętać ten skrót, to niedługo będzie jeden ze znaków firmowych polskiej policji - powiedział.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma prowadzić "na szeroką skalę walkę z przestępczością kryminalną w cyberprzestrzeni".

Mariusz Kamiński mówił, że obecnie w policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości. - To siły daleko niewystarczające - ocenił.

- Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. - oświadczył. - Przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby - zadeklarował.

Szef MSWiA mówił, że przyjmowani do służby funkcjonariusze będą mieli odrębną ścieżkę naboru i odrębną siatkę płac. Nie będzie liczyła się ich sprawność fizyczna, mają zarabiać 10-15 tys. zł netto.

CBZC ma liczyć ok. 1800 funkcjonariuszy. Służba ma powstać w pełnym wymiarze do 2025 r. Minister Kamiński powiedział, że w Warszawie powstanie "nowoczesny budynek" dla CBZC. - Przewidywane są bardzo duże zakupy nowoczesnego sprzętu teleinformatycznego - zapowiedział.

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński ogłosił, że fundusz cyberbezpieczeństwa będzie opiewał na kwotę "mniej-więcej pół miliarda złotych".

Polityka
Karol Nawrocki zdradza, co powiedziałby Wołodymyrowi Zełenskiemu
Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów