Aktualizacja: 30.04.2019 13:03 Publikacja: 29.04.2019 18:36
Jacek Czaputowicz jest ministrem spraw zagranicznych od stycznia 2018 r.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
1 maja upływa 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ale, jak słyszymy od polityków obozu rządzącego, przez UE nie można kupić normalnych żarówek. Poza tym rozlicza nas z praworządności. Czy nam się opłaca to członkostwo?
Patrzę z perspektywy opozycji lat 80. Celem naszej generacji było przezwyciężenie podziału Europy. Wtedy się to wydawało nierealne albo odległe. Członkostwo w UE to był powrót do Zachodu, do demokracji, wartości, ważny był kontekst chrześcijański – dwa płuca Europy, o których mówił Jan Paweł II. Członkostwo umożliwiło rozwój gospodarczy kraju i wzrost poziomu życia. Gdy wchodziliśmy do UE, polski PKB według wartości nabywczej to było 47 proc. średniej unijnej, teraz ponad 70 proc.
Dawid Jackiewicz, były wieloletni poseł PiS i były minister skarbu, ogłosi we wtorek start w wyborach prezydenckich – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Może być to wstęp do budowy nowego ruchu politycznego.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Są wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych, przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu.
Dwaj politycy, którzy przed kilkunastu laty zasiadali w ławach przy Wiejskiej, udali się z misją obserwacyjną na Białoruś i odbyli tournée po reżimowych mediach. – To wypada poza skalę moralnych ocen – ocenia ekspert od Białorusi.
Świadek komisji został doprowadzony do Sejmu na sześć minut przed głosowaniem wniosku o areszt dla niego. Policja zwolniła go dopiero godzinę później – o 11.45.
W kampanię kandydata obywatelskiego angażują się przedstawiciele wszystkich frakcji w PiS. Praca polityków z różnych środowisk ma pomóc Karolowi Nawrockiemu w wyborach 18 maja. Taki przynajmniej jest plan.
Dawid Jackiewicz, były wieloletni poseł PiS i były minister skarbu, ogłosi we wtorek start w wyborach prezydenckich – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Może być to wstęp do budowy nowego ruchu politycznego.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Topnieje pozytywne nastawienie Polaków do Ukrainców przebywających w Polsce. Jak wskazuje sondaż United Surveys przeprowadzony dla Wirtualnej Polski, w porównaniu z 2023 rokiem spadło ono o 9,1 punktu procentowego.
Na kilka tygodni przed wyborami w Niemczech, Elon Mask oficjalnie wsparł prawicową partię AfD (Alternatywa dla Niemiec). To właśnie ta partia, która do tej pory była w opozycji do miliardera i sprzeciwiała się budowie zakładu Tesli w Grünheide.
O przeprowadzce do innej miejscowości przesądza nie tylko praca i szansa na rozwój zawodowy. Przy podejmowaniu decyzji brana jest także pod uwagę infrastruktura społeczna związana z edukacją, ochroną zdrowia, kulturą.
Zgodnie z nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dochody gminy będą liczone m.in. od dochodów mieszkańców. To oznacza, że im większa liczba mieszkańców i ich zarobki, tym większe dochody gminy – mówi prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej.
Czy Unia Europejska potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie tracąc na konkurencyjności i otwartości na świat? Polska prezydencja w Radzie UE może pomóc w wyznaczeniu nowego kursu dla wspólnoty
Są wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych, przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas