Dymisje w rządzie Ewy Kopacz

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że przyjęła rezygnacje ministrów Bartosza Arłukowicza, Andrzeja Biernata i Włodzimierza Karpińskiego. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu.

Aktualizacja: 10.06.2015 19:05 Publikacja: 10.06.2015 17:55

Zdymisjonowani: Radosław Sikorski, Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński, Andrzej Biernat i Jace

Zdymisjonowani: Radosław Sikorski, Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński, Andrzej Biernat i Jacek Rostowski

Foto: Fotorzepa

- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - rozpoczęła Kopacz.

- Możemy się zgodzić, że jedynym efektem długotrwałego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest wyciek akt śledztwa. To podważa zaufanie do instytucji jaką jest prokuratura - powiedziała premier.

- Nie przyjmę sprawozdania pokuratura generalnego. Uważam, że jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę jest prokuratura z nowym prokuratorem. Komisja śledcza w moim odczuciu będzie wyłącznie grą polityczną. Niech tą sprawę do końca zajmie się prokuratura - dodała.

Zmiany w rządzie

Premier poinformowała, że złożone dymisje mają związek z nowymi informacjami, które pojawiły się w aferze taśmowej. Osoby zamieszane w nagrania uznały, że nie można dłużej czekać, bo PO jest w tym momencie obciążona tą aferą. Kopacz podkreśliła, że ministrowie wykazali się większą odpowiedzialnością za państwo niż przywiązaniem do stanowisk.

Kopacz rozmawiała dziś z koordynatorem służb specjalnych. Jacek Cichocki wziął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działania służb.

- Rezygnacje z funkcji ministrów złożyli Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński i Andrzej Biernat - powiedziała premier.

Dymisje złożyli dziś także wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski i Tomasz Tomczykiewicz

Dodatkowo Jacek Rostowski nie będzie już szefem doradców premiera. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu - poinformowała premier.

- Odbyłam rozmowę bardzo trudną, dlatego, że zdaję sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie proporcji podziału władzy w Polsce, władzy ustawodawczej i wykonawczej. Rozmawiałam z moim kolegą partyjnym Radosławem Sikorskim. Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji pełnionej, czyli marszałka Sejmu - dodała.

Premier Ewa Kopacz, w imieniu PO, przeprosiła wyborców za to co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków Platformy. - Wiemy jak wiele trudnych chwil mieli w ostatnim czasie, a może w ciągu ostatniego roku, wyborcy Platformy Obywatelskiej, którzy bardzo często oburzeni, poirytowani, słuchali tych nagrań. Im się należą przeprosiny. I ja dzisiaj w imieniu Platformy Obywatelskiej bardzo serdecznie przepraszam - powiedziała. 

Polityka
Kiedy ruszy kampania prezydencka? Szymon Hołownia podjął decyzję po konsultacji z PKW
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Polityka
Sondaż: Grzegorza Brauna rozpoznaje więcej osób, niż Sławomira Mentzena. Ale najwyższe poparcie jako kandydat Konfederacji ma ktoś inny
Polityka
Prawa zwierząt poczekają do wyborów prezydenckich
Polityka
PiS reaguje na doniesienia ws. Didiera Reyndersa, byłego komisarza UE ds. sprawiedliwości. Pytania do Tuska i Bodnara
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz o Korei Południowej: Kontrakty niezagrożone. Najtrudniej z samolotami
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska