Umorzenie długu poręczycielowi kredytu nie podlega opodatkowaniu PIT

Poręczyciel, któremu bank umorzył zobowiązanie, nie uzyskuje z tego powodu przychodu.

Publikacja: 30.08.2018 07:35

Umorzenie długu poręczycielowi kredytu nie podlega opodatkowaniu PIT

Foto: 123RF

Przychód powstaje tylko wtedy, gdy podatnik osiągnie realne korzyści majątkowe. Fiskus zgadza się, że taką korzyścią nie jest umorzenie długu poręczycielowi kredytu. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który kilka lat temu był udziałowcem i prezesem spółki z o.o. Zaciągnęła ona kredyt inwestycyjny, który poręczył. Dwa lata temu mężczyzna sprzedał swoje udziały i przestał pełnić funkcję prezesa. Spółka przestała natomiast regulować swoje zobowiązania. Bank wypowiedział jej kredyt i zwrócił się o spłatę nieuregulowanej należności do poręczyciela.

Mężczyzna, nie mając pieniędzy na całe roszczenie, zawnioskował o zawarcie ugody i zgodę na tylko częściową spłatę zobowiązania. Bank jest skłonny umorzyć mu część długu. Poinformował jednak poręczyciela, że ta część, która zostanie umorzona, może zostać uznana przez fiskusa za jego przychód. W takiej sytuacji mężczyzna powinien zapłacić podatek.

Czy to prawda? Zdaniem poręczyciela umorzenie nie powoduje powstania przychodu. To nie on dostał przecież pieniądze z kredytu, poręczył jedynie jego spłatę i teraz ma na dodatek z tego powodu problemy.

Skarbówka podkreśliła, że co do zasady umorzenie zobowiązania może powodować powstanie przychodu. Jest tak wtedy, gdy dochodzi do przyrostu majątku. Może być to zarówno zwiększenie aktywów podatnika, jak i zmniejszenie jego pasywów. Ponieważ jednak majątek poręczyciela w chwili udzielenia kredytu nie został powiększony (gdyż nie był on beneficjentem otrzymanych środków), to nie można uznać, że w momencie umorzenia długu powstanie przychód. Majątek poręczyciela nie powiększa się o umorzoną kwotę, gdyż to nie on był kredytobiorcą.

Reasumując, umorzenie zobowiązania, za którego spłatę prezes spółki odpowiadał jako poręczyciel, nie spowoduje u niego obowiązku podatkowego.

Przypomnijmy, że o umowie poręczenia mówi art. 876 kodeksu cywilnego. Polega ono na tym, że poręczyciel zobowiązuje się wobec wierzyciela wykonać zobowiązanie, na wypadek gdyby nie wykonał go dłużnik.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.40 11.301.2018.1.ŁS

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce