Aktualizacja: 28.06.2019 07:28 Publikacja: 28.06.2019 07:28
Ulga rodzinna
Foto: AdobeStock
Ulga prorodzinna zwana też ulgą na dzieci to podatkowa preferencja, z której każdego roku korzystają tysiące Polaków. Schody zaczynają się, gdy po rozstaniu czy rozwodzie rodzice nie mogą się porozumieć, kto i ile ma odliczyć w swoim PIT.
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny przypomniał, że w takim przypadku nie ma innej rady: ulgę trzeba podzielić po równo.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Uregulowanie solidarnego zobowiązania wobec banku przez jednego kredytobiorcę nie jest darowizną na rzecz drugiego. Fiskusowi nic do tego.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę prezydenta miasta, który został ukarany za brak realizacji obowiązków określonych w programie ochrony powietrza m.in. za nieinformowanie o smogu.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Polecamy webinar „Rzeczpospolitej” i porady ekspertów.
O milionowe nadużycia podejrzewane są niektóre fundacje rodzinne. Czy warto zmienić prawo?
Przed wyrażeniem zgody na wydzierżawienie nieruchomości należy umieścić ją w wykazie.
Fundacje rodzinne po półtora roku działania znalazły się na celowniku fiskusa. Czy to złowrogi sygnał początku końca tej ważnej instytucji dla przedsiębiorców i gospodarki?
Żaden przepis nie przewiduje ustanowienia dla czasowo aresztowanego w postępowaniu podatkowym ani pełnomocnika na wniosek czy z urzędu, ani też kuratora lub pełnomocnika tymczasowego. To luka prawna i fiskus nie może tego wykorzystywać.
Blokada przejścia w Medyce pokazuje, że wystarczy 35 osób chcących uniknąć podatku, by skłonić ministra rolnictwa do wycieczki w niedzielę. A także, że Ukraińcy mają rację dziwiąc się: to u nas jest wojna, ale czy wy panujecie nad swoimi granicami?
W najbliższych tygodniach poznamy kształt przepisów i warunków technicznych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas