Nieruchomość za opiekę nie zawsze ze zwolnieniem z podatku od spadków i darowizn

Zupełnie obca osoba, która dziedziczy dom czy mieszkanie po śmierci podopiecznego, może liczyć na zwolnienie podatkowe. Musi jednak spełnić określone warunki.

Publikacja: 06.10.2020 08:11

Nieruchomość za opiekę nie zawsze ze zwolnieniem z podatku od spadków i darowizn

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, która spierała się z fiskusem o prawo do specjalnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

W sprawie chodziło o zapisaną od lat w ustawie specjalną preferencję przewidzianą dla nieruchomości nabytych głównie w spadku, i częściowo w darowiźnie. Zasadniczo – w zależności od stopnia spokrewnienia – nabywca może liczyć na wyłączenie z opodatkowania ich czystej wartości łącznie do 110 mkw. Ulga ma jednak różny zakres w zależności od grupy podatkowej, ponadto jest obwarowana różnymi warunkami względem stopnia spokrewnienia. Dla osób z III grupy, czyli z dalszej rodziny i zupełnie obcych, dotyczy tylko nieruchomości nabytych w spadku. A do jej zastosowania konieczne jest sprawowanie opieki nad wymagającym jej spadkodawcą na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia (art. 16 ust 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach