Remont do odliczenia w PIT z ulgi termomodernizacyjnej albo rehabilitacyjnej

Kto kupił nowy piec lub instalację fotowoltaiczną, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej albo rehabilitacyjnej. Wydatki odlicza się od dochodu, ale każda preferencja wymaga spełnienia innych warunków.

Publikacja: 11.01.2021 18:35

Remont do odliczenia w PIT z ulgi termomodernizacyjnej albo rehabilitacyjnej

Foto: materiały prasowe

Przepisy podatkowe przewidują dwie preferencje dla osób, które remontują swój dom i instalują nowoczesne źródło ciepła. Zarówno ulga termomodernizacyjna, jak i rehabilitacyjna pozwala odliczyć poniesiony wydatek od dochodu. Wymagają jednak spełnienia innych warunków. Może się okazać, że ten, kto nie spełnia wymogów jednej preferencji, skorzysta z drugiej.

Taką odpowiedź otrzymał od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podatnik, który jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wraz z żoną mieszka w domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest jego mieszkający za granicą syn. Na rzecz małżonków została ustanowiona służebność osobista.

Czytaj też: Remont łazienki też da ulgę w podatku osobie niepełnosprawnej - interpretacja podatkowa

W połowie 2019 r. małżonkowie zdecydowali się na remont nieruchomości, by dostosować ją do swoich potrzeb. Ze względu na zły stan zdrowia trudno było im obsługiwać piec na pelet. Zainwestowali w instalację fotowoltaiczną, gdyż jej programator pozwala ustawiać i zachowywać stałą temperaturę bez ingerencji mieszkańców.

Wnioskodawca wraz z żoną odliczyli wydatek jako ulgę termomodernizacyjną za 2019 r. Urząd skarbowy uznał jednak po kontroli zeznania, że nie mieli do niej prawa, bo nie są właścicielami budynku jednorodzinnego. Dlatego podatnik wystąpił o interpretację, czy może odliczyć wydatki w formie ulgi rehabilitacyjnej. Jego zdaniem tak, ponieważ instalacja ułatwia jemu i jego żonie wykonywanie czynności życiowych.

Dyrektor KIS potwierdził, że jest to możliwe. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, czyli na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przepis ten nie określa szczegółowo, jakiego rodzaju wydatków to dotyczy. Nie zawiera także żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym wymogiem zastosowania ulgi jest to, by adaptacja (wyposażenie) mieszkania (budynku mieszkalnego) odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy spełniają tę funkcję. Co więcej, wydatki te mogą być inne dla poszczególnych osób, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Jednym z warunków skorzystania z ulgi jest posiadanie przez podatnika orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Poniesiony przez niego wydatek nie może być też w żadnej formie dofinansowany, np. przez NFZ. Przepisy nie wymagają natomiast, by podatnik był właścicielem nieruchomości, którą dostosowuje do swoich potrzeb. Nie ma też specjalnego limitu kwoty odliczeń. Dlatego dyrektor KIS wydał interpretację pozytywną dla podatnika.

„Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia wydatków od dochodu w pełnej wysokości" – stwierdził.

Zaznaczył, że wnioskodawca powinien ustalić wysokość wydatków na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego dane kupującego (odbiorcy usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Może to być faktura VAT, imienny rachunek, dowód wpłaty lub pokwitowanie.

Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Skoro mężczyzna nie odliczył wydatku w zeznaniu PIT za 2019 r., musi złożyć korektę.

Skarbówka wielokrotnie już potwierdzała, że niepełnosprawni odliczą takie wydatki, jak np. wymiana pieca i systemu ogrzewania. Niedawno uznała też, że wydatkiem dostosowującym mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego jest zakup i montaż klimatyzacji (interpretacja nr 0113-KDIPT2-3.4011.404.2019.2.ID).

Z kolei ulga termomodernizacyjna ma promować rozwiązania ekologiczne. Aby z niej skorzystać, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odliczyć można wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, np. montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup materiałów budowlanych do docieplenia domu czy wymianę pieca.

Ulga jest limitowana, kwota odpisu nie może przekroczyć 53 tys. zł. Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane), np. z Funduszu Ochrony Środowiska. Konieczne jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.

Inny jest też krąg uprawnionych. Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom płacącym PIT według skali (stawki 17 i 32 proc.), 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany. Rehabilitacyjna tym, którzy płacą podatek według skali i ryczałt.

Numer intepretacji: 0115-KDIT2.4011.744. 2020.1.MM

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?