Ulga ekologiczna: dom musi być własny albo wspólny

Z ulgi na ekologiczne inwestycje nie skorzystają wszyscy lokatorzy. Tylko właściciele.

Aktualizacja: 07.05.2020 18:31 Publikacja: 07.05.2020 16:54

Ulga ekologiczna: dom musi być własny albo wspólny

Foto: AdobeStock

– Jeżeli podatnik nie ma tytułu prawnego, z którego wynikałoby jego prawo własności do nieruchomości, nie może skorzystać z odliczenia – podkreśliło Ministerstwo Finansów w wydanych 16 września 2019 r. objaśnieniach.

Oznacza to, że ulga przysługuje tylko właścicielowi lub współwłaścicielowi domu. Nie skorzysta z niej np. najemca. Ani osoba z rodziny, która mieszka w domu, ale przepisała go komuś innemu i nie jest już właścicielem budynku.

Przed przystąpieniem do inwestycji trzeba więc zastanowić się, komu będzie najkorzystniej ją sfinansować. Oczywiście największy podatkowy zysk jest wtedy, gdy ulgę wykorzysta kilka osób. Każda ma bowiem swój limit. Jeśli więc inwestycję prowadzą małżonkowie, odliczą w sumie 106 tys. zł.

Czytaj także:

Wszystko co warto wiedzieć o uldze ekologicznej

Jakie wydatki dają prawo do odpisu?

Kto walczy ze smogiem, zaoszczędzi na podatku

Można skorzystać z dwóch preferencji

W objaśnieniach resort finansów podaje przykład mężczyzny zamieszkującego dom, którego właścicielami byli jego zmarli krewni. Posiada prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku wraz z innymi osobami. Nie przeprowadzono działu spadku. Jeśli mężczyzna przeprowadzi ekologiczną inwestycję, może skorzystać z ulgi – pisze ministerstwo.

Czy warunek własności (współwłasności) można spełnić dopiero po poniesieniu wydatku? O to zapytał fiskusa mężczyzna, który został współwłaścicielem domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w lipcu 2019 r. Trzy miesiące wcześniej poniósł koszty zakupu usługi montażu kotła gazowego kondensacyjnego i armatury dodatkowej.

Fiskus podkreślił, że ulga przysługuje temu, kto w danym roku poniósł wydatki na termomodernizację domu i posiada do niego tytuł prawny. Chodzi o pełne prawo własności nieruchomości bądź prawo do określonej jej części na zasadzie współwłasności.

Na potrzeby ulgi wystarczy, by podatnik był współwłaścicielem domu na dzień dokonania odliczenia. W tym momencie należy badać przesłanki ulgi – uznała skarbówka (nr interpretacji: 0115-KDIT3. 4011. 380.2019.4.AWO).

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej