Takie korzystne dla podatników stanowisko przedstawiło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rz".
[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/139421,466783__Wyjasnienie_Ministerstwa_Finansow_z_22_kwietnia_2010_r__w_sprawie_ulgi_prorodzinnej_na_dzieci_uczace_sie_lub_studiujace_do_ukonczenia_25__roku_zycia.html]wyjaśnienie Ministerstwa Finansów z 22 kwietnia 2010 r. w sprawie ulgi prorodzinnej na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia[/link][/b]
Dotychczas nie było to oczywiste nawet dla fiskusa. Część urzędów skarbowych uznawała bowiem, że po ukończeniu szkoły średniej, nawet jeśli dziecko dostało się na studia, ulga przysługuje tylko za miesiące nauki, bez wakacji. Kilku czytelników skarżyło się, że urzędy wezwały ich w takiej sytuacji do złożenia korekty za 2009 r.
Według MF osoby, które formalnie kończą szkołę, a następnie podejmują naukę z początkiem roku szkolnego w innej szkole systemu oświaty lub z początkiem roku akademickiego w szkole wyższej, należy traktować jako uczące się w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D9169A600709BB96930FA3F3ADA6BCB2?id=346580]ustawy o PIT[/link].
„Ewentualna decyzja co do zaprzestania dalszej nauki zapada często dopiero wtedy, kiedy ostatecznie zamykane są procesy rekrutacyjne do szkół i szkół wyższych, czyli we wrześniu. Dlatego uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do tego czasu powinni być traktowani jako osoby uczące się" – czytamy.