Amortyzacja ogrodzenia i parkingu

Organy podatkowe przyjmują, że jeżeli parkany, place i drogi wewnętrzne służą „obsłudze" kilku budynków znajdujących się na danej nieruchomości, to mogą one stanowić odrębne środki trwałe.

Publikacja: 24.09.2015 02:00

Amortyzacja ogrodzenia i parkingu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Czy ogrodzenia nieruchomości, na których znajdują się budynki, mogą stanowić odrębne od budynku środki trwałe? Czy odrębnymi środkami trwałymi mogą być znajdujące się na tych nieruchomościach parkingi? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej odpowiednio w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT lub art. 23c pkt 1 ustawy o PIT (umowa leasingu).

Niezbędne warunki

Wymienione składniki majątku (tj. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty) zalicza się zatem do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

- składnik majątku jest własnością lub współwłasnością podatnika,

- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,

- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

- przewidywany okres używania tego składnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok,

- składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (leasingu operacyjnego),

- składnik nie jest wymieniony w katalogu środków trwałych zawartym w art. 16c ustawy o CIT lub art. 23c ustawy o PIT.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy znajdujące się na nieruchomości ogrodzenia i parkingi mogą stanowić odrębne od znajdującego się na tej nieruchomości budynku (budynków) środki trwałe. A zatem, czy w ich przypadku spełniony jest warunek dotyczący kompletności i zdatności do użytku w dniu przyjęcia do używania. Rozumiem, że pozostałe warunki do uznania danego składnika majątku za środek trwały są spełnione.

Pomocna klasyfikacja

Pomocna w udzieleniu odpowiedzi na przedstawione pytanie może być Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT), która jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.

Jak wynika z objaśnień wstępnych zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), przez budynek należy rozumieć obiekt budowlany, który jest na trwale powiązany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, jak to definiuje prawo budowlane.

W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp.

Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Co na ten temat mówi fiskus

Organy podatkowe przyjmują, że jeżeli znajdujące się na nieruchomości ogrodzenia i parkingi, place i drogi wewnętrzne służą obsłudze kilku budynków znajdujących się na danej nieruchomości (tj. kilku środków trwałych), to mogą one stanowić odrębne od tych budynków środki trwałe (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 maja 2014 r., ITPB1/415-212/14/PSZ; interpretacja Izby Skarbowej w Kato- wicach z 28 kwietnia 2010 r., IBPBI/1/415-193/10/KB). Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 22 listopada 2010 r., IPPB1/415-715/10-4/ES, „(...) każde ogrodzenie, plac czy droga obsługujące więcej niż jeden budynek będzie stanowić odrębny środek trwały (...)".

Natomiast jeżeli ogrodzenie czy parking „obsługują" tylko jeden budynek, to ich wartość powiększa wartość początkową tego budynku.

Przykład

Firma A zamierza nabyć dwie nieruchomości w Gdańsku i Gdyni. Grunt i znajdujące się na nim obiekty budowlane firma A chce zaliczyć do środków trwałych. Na nieruchomości w Gdańsku znajdują się dwa budynki biurowo-usługowe oraz ogrodzenie i parking obsługujące oba te budynki. Z kolei, na nieruchomości w Gdyni znajduje się jeden budynek biurowo-magazynowy, ogrodzenie i parking. W przypadku nieruchomości położonej w Gdańsku odrębnymi środkami trwałymi będą: grunt (nie podlega amortyzacji), każdy z budynków, ogrodzenie i parking, natomiast w przypadku nieruchomości położonej w Gdyni będzie to tylko grunt (nie podlega amortyzacji) i budynek biurowo-magazynowy (w wartości początkowej tego budynku należy uwzględnić cenę nabycia ogrodzenia i parkingu). W wartości początkowej każdej z nieruchomości należy wyszczególnić wartość gruntu, a w przypadku nieruchomości położonej w Gdańsku także każdego z budynków, ogrodzenia i parkingu.

Autor jest doradcą podatkowym

Jak są klasyfikowane parkingi i ogrodzenia

Parkingi są klasyfikowane wg KŚT do rodzaju 220 (Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe).

Ogrodzenia są klasyfikowane wg KŚT do rodzaju 291 (Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane).

CIT

Czy ogrodzenia nieruchomości, na których znajdują się budynki, mogą stanowić odrębne od budynku środki trwałe? Czy odrębnymi środkami trwałymi mogą być znajdujące się na tych nieruchomościach parkingi? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Materiał Promocyjny
Wzmocnienie konkurencyjności to kluczowa kwestia w Europie
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Nieruchomości
Sąd: kara od konserwatora zabytków za remont kamienicy do poprawki
Prawo drogowe
Rafał Trzaskowski ujawnił nowy pomysł. Chodzi o fotoradary
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?