Funkcjonująca od 2019 roku ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Z możliwości odliczenia mogą skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej dziewiętnastoprocentowej stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych (w przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 tys. zł).
Czytaj więcej
Skarbówka zmienia interpretacje w sprawie ulgi termomodernizacyjnej w PIT. Najpierw pozwala na odliczenie, po kilku latach zabrania.
Ulga termomodernizacyjna na zakup i montaż magazynu energii lub magazynu ciepła
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że w dotychczasowej praktyce interpretacyjnej wątpliwości budziła możliwość wsparcia zakupu i montażu magazynów energii. Uznawano, że jeżeli magazyn energii jest sprzężony z instalacją OZE (np. panelami fotowoltaicznymi), to stanowi część tej instalacji i wydatki poniesione na jego zakup i montaż mogą być odliczone od podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwości występowały natomiast w sytuacji, gdy podatnik nabywał sam magazyn energii (w tym magazyn ciepła).