Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

W pakiecie ustaw zawierających się w programie Polskiego Ładu znalazło się miejsce dla tzw. ulgi na prototyp. Ulga ta znajduje zastosowanie na kolejnym etapie działań podejmowanych przez inwestujących w innowacyjne rozwiązania przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności i prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dążą do jego wprowadzenia na rynek.

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią uzasadnienia do ustawy nowelizującej ustawy o podatku dochodowym (dalej uzasadnienie do ustawy), wprowadzającej omawianą ulgę, rozwiązanie to skierowane jest do tych podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dotyczy kosztów ponoszonych na etapie produkcji próbnej danego produktu, a także kosztów wprowadzenia na rynek tego produktu w celu jego sprzedaży.

Interpretacja zasad korzystania z tej ulgi nie jest aż tak szeroka, a w przestrzeni medialnej w zasadzie nie porusza się tematu ulgi na prototyp. W efekcie przedsiębiorcy rzadziej decydują się na skorzystanie z tej ulgi. Aczkolwiek jest to ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój dla wielu firm już prowadzących działalność B+R.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać