Bank odpuścił frankowiczowi, fiskusowi nic do tego

Umorzona część kredytu jest przychodem, ale nie trzeba płacić od niego podatku.

Publikacja: 27.10.2022 12:25

Bank odpuścił frankowiczowi, fiskusowi nic do tego

Foto: Adobe Stock

Mamy dobrą wiadomość dla frankowiczów, którzy dogadali się z bankiem i nie muszą spłacać części swojego kredytu. Fiskus potwierdził, że od umorzonej kwoty nie trzeba odprowadzać PIT.

O interpretację wystąpił mężczyzna, który w 2008 r. wziął kredyt we frankach szwajcarskich. Za pożyczone pieniądze kupił mieszkanie dla dzieci, które są na jego utrzymaniu. Syn mieszkał w nim niecały rok, córka w ogóle. Po wyprowadzce syna lokal jest wynajmowany. 

W 2022 r. mężczyzna zawarł z bankiem ugodę, na podstawie której dokonano zamiany waluty zadłużenia z franka szwajcarskiego na złotówki. Zawarto w niej też postanowienie, że bank umarza zadłużenie kredytobiorcy w kwocie 21 tys. zł.

Czytaj więcej

Frankowicz nie zapłaci podatku

Czy od tej kwoty trzeba zapłacić podatek?

Fiskus przypomniał, że umorzenie kredytu (jego części bądź odsetek) powoduje powstanie u kredytobiorcy przychodu. Uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe. Jest to tzw. przychód z innych źródeł. Generalnie wykazujemy go w zeznaniu rocznym i rozliczamy według skali podatkowej.

Mężczyzna nie musi jednak opłacać się skarbówce. Ratuje go rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (DzU z 2022 r. poz. 592). Fiskus potwierdził, że można je zastosować w opisanej sytuacji.

Przypomnijmy, że rozporządzenie dotyczy umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego przed 15 stycznia 2015 r. Taki kredyt powinien być zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Wymienia je art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT (m.in. zakup mieszkania).

Czy ten ostatni warunek jest spełniony, skoro w lokalu mieszkał tylko syn kredytobiorcy (i to przez niecały rok)? Skarbówka uznała, że tak. Rozporządzenie nie mówi bowiem o „własnych” celach mieszkaniowych. Zrezygnowano z tego wymogu, bo kredyty zaciągane były niejednokrotnie przez osoby blisko ze sobą spokrewnione, np. przez rodziców na lokal dla dzieci – pisze fiskus. I dodaje, że w opisanej sytuacji kredyt zaciągnięto na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pozostających na utrzymaniu mężczyzny dzieci. Z tego wynika, że warunek ulgi jest spełniony.

Określone w rozporządzeniu ministra finansów zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. do końca roku. W poprzednich latach obowiązywały podobne rozporządzenia.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.458.2022.2.RS

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?