Czas nowych schizm

Amerykańskie media (bo do polskich jakoś się to nie przebiło) poinformowały kilka dni temu, że trzecia co do wielkości wspólnota protestancka w Stanach Zjednoczonych podjęła decyzję o pokojowym rozejściu się „konserwatystów" i „liberałów". Ci drudzy mają pozostać w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym, ci pierwsi powołać nowe wyznanie, na które – za cenę rezygnacji z dochodzenia swoich praw do własności kościelnej – mają otrzymać 25 mln dolarów. Jeśli z wyznania wyłonią się kolejne grupy, to otrzymają po 2 mln dolarów. Konserwatyści są w tym sporze w sytuacji słabszej, bo to oni mają głosować w zborach, które mają przejść do nowej organizacji kościelnej, czy chcą opuścić wyznanie, ci zaś, którzy zdecydują się w nim pozostać, mimo zmieniającej się doktryny, żadnych głosowań w zborach prowadzić nie będą.

Aktualizacja: 11.01.2020 13:51 Publikacja: 10.01.2020 17:00

Logo Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego

Logo Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego

Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Powodem owego podziału, który został wynegocjowany przez profesjonalnych negocjatorów, jest stosunek do LGBT. Konserwatyści, zgodnie z nauczaniem Pisma Świętego i tradycją wszystkich wyznań chrześcijańskich, wspólną im aż do końca wieku XX, odrzucają możliwość ordynacji osób homoseksualnych, biseksualnych, transseksualnych na pastorów, a także uznają, że tzw. małżeństwa gejowskie są nie do pogodzenia z nauczaniem biblijnym. Liberałowie uznają, że obie te sprawy to kwestia wiarygodności wobec współczesnego świata, a także inkluzywnego rozumienia Dobrej Nowiny, która nikogo nie wyklucza. Spór to nienowy, dzielił on metodystów od dawna i od dawna próbowano go zawiesić, rozwiązać przy pomocy kompromisu. Teraz okazało się to niemożliwe, podjęto więc decyzję o „eklezjalnym rozwodzie".

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu