Prosta, głęboka myśl

Robert Pucek, autor współczesnych bestiariuszy – bo tak traktuję jego poprzednie publikacje poświęcone zwierzętom, m.in. „Sennik ciem i motyli" oraz „Siedemnaście zwierząt" – napisał książkę, którą można interpretować jako współczesny traktat o empatii. Przyglądając się przyrodzie, szuka jakichś uniwersaliów i prawideł rządzących naszą rzeczywistością. Jednocześnie opowiada się za życiem duchowym i ciągłym intelektualnym rozwojem.

Publikacja: 13.03.2020 17:00

Prosta, głęboka myśl

Foto: materiały prasowe

Pucek jest człowiekiem litery, stoi po stronie wiedzy tajemnej, z biegłością porusza się po spuściźnie literatury łacińskiej i greckiej. Jego erudycja jest olśniewająca, zaś narracja niezwykle oryginalna i zajmująca. Ten mieszkający w lesie outsider pobierał nauki u Fizjologa, Pliniusza, Plutarcha, Wergiliusza, Arystotelesa, Leibniza, Bacona, Kartezjusza, a to dopiero początek jego inspiracji i źródeł. Ze znawstwem odwołuje się do tradycji mistycznej i gnozy. To współczesny eremita, którego strawą jest literatura, a znakiem rozpoznawczym – czułość wobec przyrody. Tym razem tę czułość połączył z naukami Wschodu. Bowiem tytułowa tanka to japoński pentastych pozbawiony rymów.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji