Robert Mazurek: Łysemu kaczyście na pohybel

Wiecie państwo, co to są żółte psy? Nie chodzi, rzecz jasna, o czworonogi, tu politologia, nie kynologia się kłania. Yellow dog Democrat to wyborca z amerykańskiego Głębokiego Południa, który gotów jest zagłosować na żółtego psa, byleby nie poprzeć republikanina, a w każdym razie było tak sto lat temu. Dlaczego akurat żółty pies stał się symbolem? A bo brzydki, a w każdym razie za takiego uchodził.

Aktualizacja: 05.04.2020 20:05 Publikacja: 05.04.2020 00:01

Platforma mogłaby w Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi wystawić nie żółtego psa, ale Pchłę Szachrajkę, a i

Platforma mogłaby w Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi wystawić nie żółtego psa, ale Pchłę Szachrajkę, a i tak by zwyciężyła - pisze Robert Mazurek. Na zdjęciu "Marsz Wolności" zwolenników PO i Nowoczesnej w maju 2018 roku

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Konserwatywne Południe tak bardzo nienawidziło Jankesów, że zawsze głosowało na demokratów, tradycja taka. W 1928 roku demokraci przetestowali to, wystawiając na prezydenta USA lewicowego, poczciwego nudziarza. To jeszcze nic, ich kandydat, Al Smith był katolikiem, czyli tak, jakby dzisiaj był islamskim terrorystą. Tak był wówczas odbierany w nienawidzącym pijanych, irlandzkich papistów kraju. Nic dziwnego, że wygrał tylko w dwóch stanach. Aha, no i oczywiście na calutkim Południu, w końcu był demokratą.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem