Jan Bończa-Szabłowski: Wszyscy wydają się poczytalni. Przynajmniej w telewizji

Kiedy piszę ten felieton, Biblioteka Narodowa przygotowuje się do ogłoszenia kolejnego, corocznego raportu o stanie czytelnictwa. Nie znam jeszcze jego wyników, ale z pewnością powstaje on w czasie szczególnym. Epidemia koronawirusa, jak wiadomo, wymusiła na nas pewną dyscyplinę. Np. wielu polityków i wiele osób publicznych nie przyjeżdża do studia, tylko łączy się z nim za pomocą Skype'a, siedząc przed komputerem, czyli praktycznie zaprasza nas do domowych pieleszy. To co, oglądamy za ich plecami całkowicie przeczy twierdzeniu, że wśród osób publicznych mogą zdarzać się jednostki „niepoczytalne".

Publikacja: 24.04.2020 18:00

Jan Bończa-Szabłowski: Wszyscy wydają się poczytalni. Przynajmniej w telewizji

Foto: AdobeStock

Większość jest zdecydowanie „poczytalnych", przynajmniej jeśli chodzi o zgromadzone zasoby książek. Brak ostrości obrazu nie pozwala ocenić, ile wśród tych prezentowanych egzemplarzy jeszcze nie wypakowano z folii, ale trzeba przyznać, że obraz czytelnictwa, a właściwie jego skala, robi wrażenie imponujące.

W pewnym momencie próbowałem nawet je zapisywać, nie wszystkie jednak tytuły były możliwe do zidentyfikowania. Najbardziej utkwiła mi w pamięci biblioteczka jednego z wiceministrów (tych, jak wiadomo w obecnym rządzie jest pod dostatkiem). Na ściance wisiał portret świętego, a w biblioteczce czołową pozycję zajmowała biografia Stalina. Zastanawiałem się wtedy, co jest inspiracją, a co przestrogą.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem