Aktualizacja: 14.08.2020 12:30 Publikacja: 14.08.2020 12:24
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
W swojej najnowszej książce „Przegrane zwycięstwo” prof. Andrzej Chwalba dowodzi, że jeden z największych sukcesów polskiego oręża, przyniósł nam niewiele ponad obronę świeżo uzyskanego terytorium. Fragment książki historyka – dotyczący losów jeńców podczas wojny polsko-bolszewickiej – to jeden z materiałów rocznicowych, opublikowanych w ostatnim „Plusie Minusie” (nr 1429, 8-9 sierpnia 2020 r.).
Wojna z lat 1918-20 r. wpisuje się w szereg konfliktów zbrojnych, które ukształtowały granice II Rzeczpospolitej. Choć Wielka Wojna oficjalnie zakończyła się w 1918 r. na ziemiach polskich trwała jeszcze dwa lata – nie tylko z powodu agresji ZSRR, ale również powstań – śląskich i wielkopolskiego. Dopiero lata dwudzieste przyniosły Polsce względny spokój.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Czy dominacja Ameryki na światowej scenie się kończy? Czy chiński smok zacznie dyktować warunki globalnego ładu? I czy to oznacza kres demokracji, jaką znaliśmy przez ostatnie 30 lat.
Jak ocalić prywatność w sieci? Dlaczego każdy z nas powinien zacząć poważnie traktować kwestię cyberbezpieczeństwa? I czy dobrze zapowiadająca się polityczna kariera Michała Dworczyka właśnie legła w gruzach? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Jak wielkie pieniądze zmieniają futbol? Jaka może być przyszłość sportu, czym będą ekscytować się nowe pokolenia? I czy czekające nas zmiany powinny przerażać zagorzałych kibiców? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Czy rewolucja internetowa już nas pochłonęła? Jak radzić sobie w coraz bardziej skomplikowanej sieci? Co o swoim dziele myślą po latach twórcy internetu i jak wyglądać może jego przyszłość, czy nadal będzie powszechny i w zasadzie bezpłatny? O tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Co czeka polską lewicę? Czy da się budować poparcie głównie na popularności wśród młodych? Jak w dobie tak silnej polaryzacji pogodzić postulaty kulturowe z socjalnymi? O tym w najnowszym podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Czy dany nam będzie powrót do normalności? Do świata, który odebrała nam pandemia. Stylu życia, który nam ukradziono. A może utraciliśmy coś bezpowrotnie?
Historię da się opowiedzieć na wiele sposobów. Często jednak opowieści te nie służą odkrywaniu prawdy, a budowaniu jej interpretacji zbliżonych do poglądów interpretującego. Jak więc nie mówić o historii? Jak unikać subiektywnej oceny?
To będzie sielanka ciągłego rozwoju osobistego bez uciążliwych, ale koniecznych do wykonywania zawodów, czy dystopia wypełniona nudą i brakiem możliwości? Czeka nas społeczny progres czy załamanie? Czy człowiek będzie w stanie panować nad sztuczną inteligencją? I gdzie swój początek mają futurystyczne historie o buncie maszyn? O tym wszystkim dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas