Historia – między prawdą a interpretacją

Historię da się opowiedzieć na wiele sposobów. Często jednak opowieści te nie służą odkrywaniu prawdy, a budowaniu jej interpretacji zbliżonych do poglądów interpretującego. Jak więc nie mówić o historii? Jak unikać subiektywnej oceny?

Aktualizacja: 19.03.2021 14:47 Publikacja: 19.03.2021 14:43

Historia – między prawdą a interpretacją

Foto: Fotorzepa, Konrad Siuda

Różnicom w spojrzeniu na historię poświęciliśmy temat przewodni najnowszego „Plusa Minusa” (nr 1460, 27-28 marca 2021 r.), który otwiera tekst Jacka Borkowicza „Jak Polak z Polakiem”. I o nim właśnie rozmawia Hubert Salik z autorem w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Tekst poświęcony jest trudnym relacjom polsko-żydowskim, na których trwałe piętno odcisnęła II Wojna Światowa i Holocaust. Przyczynkiem jest sprawa wytyczona przez Filomenę Leszczyńską i Redutę Dobrego Imienia autorom książki „Dalej jest noc” – prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu. Napisali oni w niej, że jej wuj Edward Leszczyński współwinny był zabójstwa kilkudziesięciu Żydów. Sąd orzekł, że nie ma na to dowodów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich