Aktualizacja: 05.04.2021 07:27 Publikacja: 02.04.2021 18:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Takimi refleksjami najprzystojniejsza twarz publicznej telewizji dzieliła się z czytelnikami „Plusa Minusa" ledwie po roku „dobrej zmiany". Dzisiaj Ziemiec by pewnie tego nie powtórzył, bo jeśli coś się od tamtego czasu zmieniło, to najbardziej bezwzględność, z jaką „dobra zmiana" karze kolejnych zdrajców. A o piętno zdrajcy coraz łatwiej.
Władza więc nadal hoduje tępych koniunkturalistów, wydaje się nawet, że z każdą kolejną edycją coraz bardziej tępych, ale nikt jej już tego nie wytknie, bo było wystarczająco dużo okazji, aby się przekonać, że kariera przy władzy jest tyleż spektakularna, co krótka i niepewna. A poza obozem władzy może jej nie być wcale. Coś na ten temat może chyba powiedzieć była szefowa „Wiadomości" i członkini zarządu TVP Marzena Paczuska, która co prawda znalazła wreszcie nową pracę, ale nie w zawodzie i choć w CV ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie, kierowanie głównym programem informacyjnym telewizji publicznej, bycie w zarządzie tej telewizji oraz doradzanie jej prezesowi, to ostatecznie musiała się zadowolić pracą w państwowej firmie, którą nie chce się dziś chwalić, podobnie jak pracodawca naborem Paczuskiej.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Agencja Reutera – powołując się na członka Partii Republikańskiej Michaela McCaula – poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji Donalda Trumpa niebawem udadzą się do Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzone będą rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas