Bestsellerowy język Boga

Popularyzatorzy matematyki obierają najczęściej jedną z dwóch taktyk: albo starają się opowiadać anegdoty i pokazywać paradoksy, albo metodą uproszczeń demonstrują, o co w matematyce chodzi. Poziom wywodu dostosowują do matematycznych abnegatów – oni też kupują książki. W tym uchu igielnym usiłuje się zmieścić profesor matematyki stosowanej Steven Strogatz z Uniwersytetu Cornell, pisząc o rachunku różniczkowym i całkowym. Autor jest z niego tak dumny, jakby sam go wymyślił, i próbuje swym entuzjazmem zarazić czytelnika. „Potęga nieskończoności" to świetna książka; nie przypadkiem stała się bestsellerem „New York Timesa".

Publikacja: 25.06.2021 18:00

Bestsellerowy język Boga

Foto: materiały prasowe

Strogatz zaczyna od pokazania nierozwiązywalnych problemów z przeszłości: długości krzywych, pól pod nimi, kwadratury koła (czyli po prostu jego powierzchni). Pionierów całek i różniczek szuka w starożytności, w paradoksach Zenona z Elei oraz dociekaniach Archimedesa. Nie odkryli oni rachunku różniczkowego i całkowego – to przypadło Newtonowi i Leibnizowi w XVII wieku – ale zbliżyli się swymi rozważaniami do dziedziny wielkości nieskończenie małych, co jest fundamentem tej matematyki.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich