Zakupy pod dyktando AI. Wolna wola czy wolne żarty?

Przekonanie o tym, że sztuczna inteligencja wie lepiej, co powinniśmy kupować, czego słuchać, co oglądać i co jeść, jest wyrażane coraz częściej – od internetowych forów do międzynarodowych prestiżowych konferencji.

Publikacja: 14.02.2025 11:30

Caleb, postać grana w „Westworld” przez Aarona Paula, nie poddaje się wszechwładzy superinteligencji

Caleb, postać grana w „Westworld” przez Aarona Paula, nie poddaje się wszechwładzy superinteligencji nad jego życiem. Czy nas będzie stać na bunt?

Foto: LANDMARK MEDIA/Alamy/be&w

O ile dwa pierwsze sezony popularnej telewizyjnej serii science fiction „Westworld” zmagały się z pytaniem o człowieczeństwo robotów i posiadanie przez nie wolnej woli, o tyle sezon trzeci przynosił pytanie o to, czy wolną wolę posiadają ludzie. Nowym bohaterem zostaje Rehoboam – nazwany tak na cześć syna Salomona i króla Judy, Roboama – wszechpotężny komputer kwantowy, który posiada drobiazgową wiedzę o wszystkich ludziach, co umożliwia mu precyzyjne przewidywanie przyszłych zdarzeń.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta