Aktualizacja: 21.11.2024 16:01 Publikacja: 18.10.2024 18:00
Foto: rp.pl
Z klimatem jest w Polsce jak z polityką. Tego, że strony sporu o przyczyny zmian klimatycznych nie słuchają się nawzajem, że każda ma swoich kiboli, swoje tabu, że mało kto dostrzega oprócz czerni i bieli odcienie szarości, bo to mogłoby zdemobilizować zwolenników, osłabić bojowe nastroje i zasiać ziarno wątpliwości. Zatem dziś w „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o coraz wyższych temperaturach, o tym, dlaczego na raz może mieć i suszę, i powódź, a także – czy Polska musi zrezygnować z węgla. A także o tym, czy Chiny rzeczywiście nic nie robią w kierunku dekarbonizacji i jakie odnoszą z tego powodu korzyści. Ostatecznie może okazać się tak, że z Polski ze względu na zmiany klimatyczne znikną nie tyle ludzie, co wielki biznes.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Sytuacja na froncie jest bardzo trudna. Rosjanie mają strategiczną przewagę. Zgoda USA na użycie ATACMS może ulżyć Ukrainie – ocenia w podcaście „Rzecz w tym” były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas