Aktualizacja: 16.02.2025 15:16 Publikacja: 06.09.2024 10:00
Mural „Św. Javelina”, symboliczna postać Madonny trzymającej amerykański pocisk przeciwpancerny Javelin, używany przez armię ukraińską w wojnie z Rosją, na ścianie bloku mieszkalnego w Kijowie w Ukrainie, 25 maja 2022 r.
Foto: Maxym Marusenko/NurPhoto/NurPhoto via AFP
Przyjechał okupant do nas, Ukrainy; nowe mundury, wojenne maszyny; lecz ich inwentarz przetopił na stal – Bayraktar”. To początkowa zwrotka piosenki, którą nagrali ukraińscy żołnierze w jednym z pierwszych tygodni wojny. Teledysk jest jeszcze w miarę pogodny. Wtedy, w 2022 r., było takich więcej, a Ukraińcy byli mniej zmęczeni wojną. Na tle spalonego rosyjskiego sprzętu kilku wojskowych muzyków, m.in. grając na skrzypcach i kontrabasie, zachwala te tureckie bezzałogowe statki powietrzne i ich zalety bojowe. I faktycznie, w marcu czy kwietniu, w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, TB2 Bayraktar robiły furorę. Filmiki z tego, jak niszczą czołgi najeźdźców, do dziś się doskonale ogląda. Ale już kilka miesięcy później o tureckich dronach było już znacznie ciszej. A dziś nie słychać już o nich w ogóle.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas