Czy kapitalizm da się naprawić?

Główny cel działania przedsiębiorstw coraz częściej nie jest już postrzegany tylko jako maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy. Dziś istotna wydaje się też jego odpowiedzialność społeczna i środowiskowa. Ale czy idee takie jak ESG są lekiem na efekty uboczne kapitalizmu, czy jedynie ładnie opakowanym placebo?

Publikacja: 28.04.2023 10:00

Czy kapitalizm da się naprawić?

Foto: mirosław owczarek

Współczesny kapitalizm mierzy się z wieloma zarzutami. Jednym z głównych jest krótkowzroczność – skupianie się przedsiębiorstw na najbliższej perspektywie finansowej kosztem długofalowego budowania wartości i poprawy produktywności. Wielu jego krytyków podkreśla też upadek etosu pracy, spowodowany coraz większym rozdźwiękiem pomiędzy dodatkowym wysiłkiem a stosowną gratyfikacją finansową – intensywniejsza praca niekoniecznie oznacza wyższe zarobki, nie przekładając się ostatecznie na trwałą akumulację kapitału i w efekcie bogactwo. Coraz głośniej mówi się wreszcie, że to właśnie kapitalizm jest winny przyśpieszających zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego.

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich