Johannes Lindemeyer. Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

Karać alkoholików czy leczyć? Przez dziesięciolecia odpowiedź nie była oczywista. Przełomu w świadomości społecznej dokonał profesor Elvin Morton Jellinek w 1942 roku. Podejście do osób uzależnionych pomógł też zmienić ruch Anonimowych Alkoholików.

Publikacja: 15.07.2022 17:00

Johannes Lindemeyer. Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

Foto: Arkadiusz Ziolek/East News

Od około 1820 roku nastąpił ponowny, bardzo gwałtowny wzrost konsumpcji alkoholu w Europie, osiągając w 1900 roku średni poziom 10 litrów na osobę. Był to tak zwany drugi kryzys alkoholowy. I znowu wpłynęło na to wiele czynników.

Migracje. Uprzemysłowienie skutkowało powstawaniem coraz to nowych fabryk, czego następstwem były masowe migracje „za chlebem”, głównie ze wsi do miasta. Ludzie zmieniający miejsce zamieszkania zmieniali także cały dotychczasowy system zwyczajów i relacji społecznych (opuszczali duże, wielopokoleniowe rodziny), w których tkwili. Żyli w izolacji i anonimowo w wielkich molochach, zamieszkując dzielnice nędzy. Ludzie ci byli szczególnie narażeni na pokusę, aby za pomocą alkoholu choć na krótko zapomnieć o swoich troskach i wszechobecnej nędzy. Knajpa na rogu była przyjemnym miejscem, w którym można się było schronić, uciekając z zimnych, wilgotnych i o wiele za małych mieszkań.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich