USA. Zabić, by nie dać się zastąpić

18-latek z Nowego Jorku, który w maju zastrzelił dziesięć osób, wierzył, że liberalne elity spiskują w celu zastąpienia białych wyborców przez czarnoskórych, Latynosów i Azjatów. Czy absurdalne teorie spiskowe to znak czasów czy tylko mutacja dawnych przesądów?

Publikacja: 17.06.2022 10:00

To, co we Francji, z której wywodzi się teoria „wielkiego zastąpienia”, jest tematem debat intelektu

To, co we Francji, z której wywodzi się teoria „wielkiego zastąpienia”, jest tematem debat intelektualistów, w USA potrafi skłonić do sięgnięcia po broń. Na zdjęciu pogrzeb 86-letniej Ruth Whitfield, jednej z ofiar strzelaniny w Buffalo, której sprawca był wyznawcą owej teorii

Foto: Geoff Robins/AFP

Teorie spiskowe na prawicy? Nic zaskakującego. Zaskakiwać może jedynie stopień ich absurdalności, który coraz częściej może kojarzyć się z kinem grozy klasy B.

W 2016 r. prawa strona internetu związana z sekciarską grupą QAnon szerzyła przekonanie, że Hillary Clinton wraz z elitami Partii Demokratycznej była częścią międzynarodowej siatki pedofilów. Dzieci miały być więzione i gwałcone w piwnicach pewnej pizzerii. Piramidalny absurd? Nie dla pewnego uzbrojonego w karabinek AR-15 mężczyzny, który wszedł do związanej z ruchami LGBT waszyngtońskiej pizzerii Comet Ping Pong. Szukał zamkniętych w piwnicy dzieci. Nie znalazł wejścia do piwnicy, której w lokalu nawet nie było, i oddał się w ręce policji.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich