Bogusław Chrabota: O wrogach wolności trzeba mówić głośno

"Gazeta Wyborcza", nasz bezpośredni konkurent, wieści na pierwszej kolumnie „Media mają trudniej" i przywołuje kolejny spadek Polski w rankingu wolności prasy. Tym razem z 64. na 66. miejsce; to bolesna degradacja o dwa miejsca w ciągu roku. Przed nami nie tylko Kosowo, Macedonia Północna i Czarnogóra, ale także – o zgrozo – Cypr, Mauritius i Papua-Nowa Gwinea. O tych ostatnich wiem niewiele, ale Cypr znam całkiem nieźle i nigdy, w związku z dramatem podziału wyspy na dwie części, nie był dla mnie wzorcem swobody debaty publicznej.

Publikacja: 06.05.2022 17:00

Bogusław Chrabota: O wrogach wolności trzeba mówić głośno

Foto: Pixabay

Za Polską są oczywiście Węgry, ale i Grecja, zdegradowana po zamordowaniu w kwietniu 2021 r. dziennikarza śledczego Giorgiosa Karaiwaza. W Polsce na szczęście do dziennikarzy się nie strzela, niemniej przeciw nam przemawia nie tylko liczba procesów wytaczanych dziennikarzom, ale przede wszystkim ograniczanie dziennikarzom dostępu do informacji publicznej i kontrola partyjna nad mediami publicznymi. Nie bez znaczenia było również przejęcie przez kontrolowany przez władzę polityczną PKN Orlen dzienników regionalnych grupy Polska Press. W tym ostatnim przypadku, trzeba to stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, deklaracje kierownictwa Orlenu, że grupa nie będzie angażowana do polityki partyjnej i obejdzie się bez czystek niewygodnych dziennikarzy, okazały się obietnicami bez pokrycia. Zmieniono kierownictwo i część zespołu większości gazet grupy, a jej tytuły wspierają rządzących. Sfera wpływów medialnych rządzącej prawicy poważnie więc się zwiększyła. Do skrajnie upartyjnionej TVP i – w nieco mniejszym stopniu – publicznego radia dołączył słabnący, ale wciąż wpływowy segment prasy regionalnej. To główne przyczyny dalszego osłabiania polskiej strefy wolności mediów w corocznym rankingu Reporterów bez Granic.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta