Ostatnio ukazał się tom szósty, swoisty suplement, uzupełnienie tomów poprzednich, mający być podsumowaniem cyklu, ale i ono okazało się przedwczesne.
Czytaj więcej
Wielokrotnie zastanawiano się, jaki byłby dalszy przebieg wojny, gdyby powiódł się któryś z zamachów na Hitlera. Oto odpowiedź czarno na białym: powieść „Reder '44", w której polscy komandosi zabijają Führera w lipcu 1944 r. Jest już po konferencji w Teheranie, Polskę oddano Sowietom, ale śmierć szalonego Adolfa może sporo pozmieniać na planszy.
„Rozmaitości" – a więc po trochu o wszystkim. Najpierw o osobistościach Lwowa (Marian Hemar, Jan Parandowski, Stefan Banach i inni). Osobne rozdziały Szolginia poświęcił Żydom, alkoholom pitym w mieście (wielka historia rodziny Baczewskich!), lwowskim koniom i psom, a także ogłoszeniom drobnym, w których przegląda się codzienne życie miasta. Jest to więc typowy groch z kapustą (co zapowiadał już tytuł), ale w mniemaniu autora każdy okruch dawnego Lwowa godzien jest zapisania i przypominania. Tak rozumiał swoją powinność wygnańca z Miasta, człowieka, któremu pozostała jedynie „pamięć, skarb tułaczy".
„Rozmaitości" czyta się znakomicie, bo też był Szolginia zawodowym gawędziarzem, a o Lwowie mógł w nieskończoność. Są to opowieści w tonie ni to wańkowiczowskie, ni to „makuszyńskie", co się zowie sentymentalne, okraszone rzewnym humorem. Olbrzymia jest wiedza autora: każdy mur, każdy kamień godny jest uwagi. Nie bez powodu wśród wychodźczej gromady lwowiaków Witold Szolginia cieszył się opinią omnibusa i autorytetu w kwestiach związanych ze Lwowem.
Czytaj więcej
Oprócz sześcioksięgu Franka Herberta cykl związany z uniwersum Diuny składa się z kilkunastu książek autorstwa syna pisarza Briana Herberta i twórcy science fiction Kevina J. Andersona. Część książek pogrupowano po trzy i nazwano „Legendy Diuny", „Wielkie szkoły Diuny", „Preludium Diuny". Na fali zainteresowania niedawną ekranizacją, duet Herbert–Anderson przystąpił do produkcji „Trylogii Kaladanu". Na razie gotowy jest tom pierwszy, prequel „Diuny", a poświęcony księciu Leto Atrydzie, ojcu Paula. Kolejne opowiedzą o matce, lady Jessice, a ostatni o samym głównym bohaterze. W ten sposób cykl będzie się dalej rozrastał, choć już dziś imponuje rozmiarem.