Płetwy zagłady, szczęki strachu, czyli rekin w opałach

Kanał telewizyjny Discovery ogłosił dni od 11 do 17 lipca tygodniem rekina, shark week. Miesięcznik „Science et vie" poszedł tym tropem i powiadamia o faktach na temat tych drapieżników, o których wiedzą z reguły tylko ichtiolodzy. W sezonie ogórkowym lepsze to niż odnajdywanie grobu lub żony Jezusa.

Aktualizacja: 17.07.2016 13:27 Publikacja: 17.07.2016 01:01

W Chinach płetwy rekina osiągają cenę 700 dolarów za kilogram. Fot. Keita Iijima

W Chinach płetwy rekina osiągają cenę 700 dolarów za kilogram. Fot. Keita Iijima

Foto: AFP

Niezależnie od shark week, „bez komendy", amerykańscy genetycy odkryli ostatnio nieznane dotychczas gatunki rekinów i rai. Dr Gavin Naylor z College of Charleston w Karolinie Południowej kieruje pracami zespołu badającego rolę rekinów i rai w ekosystemach morskich. Obecnie znanych jest około 1200 gatunków tych zwierząt. Nie wszystkie są drapieżnikami. Wiedza na temat liczebności poszczególnych populacji oraz związków między nimi pozostaje wciąż bardzo skromna. Chcąc to zmienić, zespół dr. Gavina Naylora pobrał próbki DNA od 4283 osobników z 574 gatunków żyjących w wodach na całym świecie. Na tej podstawie badacze ustalili związki między gatunkami, ich pokrewieństwo, ewolucję, jaką przeszły itp. Rezultaty opublikował „Bulletin of the American Museum of Natural History".

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach