Anthony Blinken i wojny o gazociąg

W czasie, gdy formowały się poglądy Antony'ego Blinkena na politykę międzynarodową, wyzwania dla relacji transatlantyckich były łudząco podobne do obecnych. Jak tamte doświadczenia nowego sekretarza stanu USA wpłyną na politykę administracji Joe Bidena wobec Polski i Europy?

Publikacja: 19.03.2021 09:00

Nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken wydaje się kierować przekonaniem, że zrozumienie motywacji s

Nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken wydaje się kierować przekonaniem, że zrozumienie motywacji sojusznika jest nie mniej ważne dla amerykańskiej racji stanu niż uderzenie w interesy przeciwnika

Foto: POOL/AFP/CARLOS BARRIA

Ostanie relacji transatlantyckich trudno powiedzieć coś optymistycznego. Stany Zjednoczone i Europa nie potrafią – a może nawet nie chcą – wypracować wspólnego stanowiska wobec państwa, które nazywają swoim największym systemowym rywalem. Waszyngton pragnie mieć swokół siebie lojalną koalicję państw zachodnich, które dołożą swoją cegiełkę do ograniczania potęgi tego rywala. Europa oczywiście również dostrzega zagrożenie, ale traktuje je raczej jako wyzwanie, do którego trzeba podejść wieloaspektowo, a na pewno nie jednoznacznie wrogo. Wszak rywal rywalem, ale płynące z handlu z nim korzyści gospodarcze mogą przełożyć się na większą stabilność wewnętrzną państw europejskich. A grozi im przecież niekontrolowany wzrost bezrobocia i zapaść w niektórych sektorach gospodarki.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów