Bierz obraz i w nogi

Na rynku ukazała się książka tropicieli zaginionych dzieł sztuki – dziennikarza Włodzimierza Kalickiego oraz dr Moniki Kuhnke z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w której opisują efekty swoich śledztw. Przede wszystkim pokazują czytelnikom ślady po dziełach sztuki, które w tajemniczych okolicznościach zaginęły w czasie ostatniej wojny, i opisują fascynujące historie ich odnalezienia. Autorzy, posiadający doskonałą wiedzę fachową z historii sztuki i historii II wojny światowej, wcielają się w rolę detektywów. Efekty niektórych śledztw, czyli odnalezione arcydzieła, możemy oglądać w muzeach.

Publikacja: 31.12.2021 06:00

Bierz obraz i w nogi

Foto: materiały prasowe

Walorem książki jest dbałość o szczegóły i nieoczywistość śladów zostawionych przez złodziei. Autorzy odkrywają, że za jednym z rabunków polskich dzieł sztuki w zamku Fischhorn w Austrii (Niemcy urządzili w nim pod koniec wojny magazyn dzieł ukradzionych z polskich muzeów) stała wnuczka Wojciecha Kossaka, arystokratka Teresa Plater-Zyberk, zresztą skazana w październiku 1945 r. przez tymczasowy amerykański sąd wojskowy w Salzburgu za tę kradzież na dwa lata pozbawienia wolności. Z kolei obraz Leona Wyczółkowskiego „W pracowni malarza" z 1883 r., odnaleziony na aukcji w Niemczech, został ukradziony z polskich zbiorów w czasie wojny przez węgierskich żołnierzy.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„Czechowicz. 20 i 2”: Syn praczki i syfilityka
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Plus Minus
„ale”: Wschodnia aura
Plus Minus
„Inwazja uzdrawiaczy ciał”: W poszukiwaniu zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Plus Minus
„Arcane”: Animowana apokalipsa
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku