Dowiadujemy się więc, że w litrze wody morskiej znajduje się 100 mld wirusów, a na całej Ziemi kwintylion wirusów (dziesięć do potęgi trzydziestej). Samych gatunków ma być 200 tys. Wirusów grypy mamy 130 rodzajów i chcąc się porządnie szczepić przeciw grypie, trzeba by uwzględnić wszystkie. Dalej: wirusy przenoszą się ze zwierząt na ludzi, odpowiadają za 11 proc. naszych nowotworów, niektóre mogą być przenoszone przez komary, czemu sprzyja globalne ocieplenie. Ale też bywają wirusy pożyteczne: zawdzięczamy im 10 proc. tlenu na planecie, niektóre z nich pożerają bakterie czerwonki, dżumy itp.
Czytaj więcej
Cykl „Kroniki Diuny" Franka Herberta, zainicjowany powieścią „Diuna", należy do wizytówek literackich science fiction, dokonań, którymi fantastyka się chlubi.
Czym jest wirus? Przeważa opinia, że jest to forma z pogranicza życia i materii nieożywionej, do form żywych ich nie kwalifikujemy. Zawierają po kilka, kilkanaście genów, bardzo szybko mutują, w pewnych okolicznościach są zdolne do przekazywania genów między sobą, czyli do wytwarzania nowych gatunków. Jeśli chodzi o rozmiary, to wzdłuż krawędzi ziarenka soli zmieściłoby się ich 1 tys.
Generalnie książka o wirusach przeraża i fascynuje: sami o tym nie wiedząc, jesteśmy skąpani w wirusach, otoczeni przez nie ze wszystkich stron, penetrowani przez te małe sprytne maszynki, które migiem by nas zabiły, gdyby tylko chciały. Na szczęście większość wirusów jest dla nas nieszkodliwa.
Czytaj więcej
Można o weselu zrobić film, można też od wesela film zacząć. Tak postąpił meksykański reżyser Michel Franco, pokazując w „Nowym porządku" przygotowania do zaślubin w posiadłości na obrzeżach Mexico City.