Aktualizacja: 17.10.2021 17:03 Publikacja: 15.10.2021 16:00
Uczestnicy demonstacji wspierającej protest niepełnosprawnych w Sejmie, w 2018 roku
Foto: Tomasz Gzell, PAP
To jedna z wielu obietnic złożonych przez polityków znajdujących się u władzy rok temu, w ramach uspokajania nastrojów społecznych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego całkowicie zakazującym aborcji, nawet w przypadku wad letalnych czy wad uniemożliwiających samodzielną egzystencję płodu.
Minister Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych – był wtedy odpowiedzialny za opracowanie kompleksowych zmian w rządowym programie „Za życiem", który miał się nie ograniczać do wypłacenia „trumienkowego", tylko stać się realnym wsparciem dla matek (bo ojcowie swoje „nieudane" dzieci często po prostu porzucają) dożywotnio skazanych na opiekę nad niesamodzielnym dzieckiem. Dzieckiem, któremu nie mogą zapewnić najbardziej podstawowych potrzeb, bo materialne wsparcie ze strony „prorodzinnego" państwa jest symboliczne – wystarcza, żeby przeżyć, ale nie wystarcza, żeby żyć. Dzieckiem, którego dorastanie jest dla matki dramatem, bo przybliża ją do nieuchronnego momentu, kiedy fizycznie nie będzie w stanie przenosić i przewijać swojego całkiem dorosłego syna. Dzieckiem, dla którego matka próbuje wymodlić śmierć szybszą niż jej własna, bo wie, że jak jej zabraknie, nikt się już nim nie zajmie. „Żeby umarło przede mną" – to często największe życiowe marzenie matki, która wie, jaka poniewierka czeka jej dziecko, gdy ona odejdzie przed nim. Byłam w takich miejscach i czasami mi się śnią. Członkowie zespołu, którym kieruje minister Wdówik, powinni pracować nad programem „Za życiem" w jednym z nich. Może to by ich zmobilizowało do spełnienia danej kobietom obietnicy.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Viva Tu” to pierwsza płyta Manu Chao od 17 lat. Artysta wynagradza nam oczekiwanie z nawiązką.
Prezentacja kandydata na prezydenta ze strony PiS, podobnie jak i sam wybór Karola Nawrockiego, przypomina znaną ze slapsticku scenę, w której uciekający przed grubym policjantem komik zamiast przeskoczyć mur zawisa na nim bezradnie, z jedna nogą po jednej jego stronie, z drugą po drugiej. Za jedną ciągnie gruby i mało inteligentny policjant, za drugą koleżeństwo sympatycznego opryszka. I trudno z tej komicznej sytuacji wybrnąć. Pójść do przodu.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W pewnym sensie to „ostatni taniec” Kaczyńskiego. Ale jeśli KO zakłada, że wygraną ma w kieszeni, może zdziwić się jak Andrzej Wajda w sztabie Bronisława Komorowskiego. „Bezpartyjny” kandydat PiS dr Karol Nawrocki jest nie do zlekceważenia.
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki idealnie pasują do miejsca, w którym znalazły się dziś Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego można spokojnie postawić tezę, że w maju w wyborach prezydenckich tak naprawdę zmierzy się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński, zderzą się ich wizje Polski.
W Krakowie ogłoszono decyzję PiS dotyczącą poparcia kandydata na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach ugrupowanie wesprze szefa IPN Karola Nawrockiego.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Lider Nowej Lewicy, Robert Biedroń, zapowiedział, że Lewica wkrótce przedstawi swoją kandydatkę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył polityk, wystawiony zostanie "czarny koń".
W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas