Aktualizacja: 09.05.2019 11:27 Publikacja: 10.05.2019 10:00
Pod koniec kwietnia w sieci pojawiło się propagandowe wideo ISIS, w którym 48-letni samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi twierdzi, że krwawe, terrorystyczne zamachy na Sri Lance to dzieło jego organizacji
Foto: AFP
Bitwa rozpoczęła się na początku lutego od zmasowanego bombardowania, przeprowadzonego przez amerykańskie bombowce i ciężkie moździerze Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Leżące na granicy z Irakiem syryjskie miasteczko Baguz, ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), spowił gęsty czarny dym. W wielu miejscach widać było płomienie. Kolejne dni upłynęły na intensywnej wymianie ognia z broni maszynowej i snajperskiej pomiędzy szturmującymi Kurdami a kryjącymi się w mieście dżihadystami. Mimo że terroryści stawiali zaciekły opór, żołnierze SDF powoli wypierali ich z kolejnych pozycji. Ofensywę wspierały siły lotnicze dowodzonej przez Waszyngton koalicji, które bombardowały Baguz. Na początku marca atak przerwano. Powodem była próba ewakuacji cywilów wykorzystywanych przez bojowników ISIS jako żywe tarcze. Z miasta uciekło łącznie 30 tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci. Broń złożyło także 3 tys. dżihadystów.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Donald Trump napisał na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że „wielu terrorystów z ISIS" zostało zabitych w jaskiniach w wyniku amerykańskich nalotów, które rozkazał przeprowadzić w sobotę rano.
Atak nożownika na grupę dzieci w bawarskim Aschaffenburgu kończy czasy Willkommenskultur, czyli kultury witania imigrantów. Awansuje także skrajnie prawicową AfD do roli sumienia narodu w tych sprawach.
Ministerstwo Zdrowia Libanu, na które powołuje się agencja Reutera, informuje, że siły izraelskie zabiły 11 osób, które „próbowały wrócić do swoich domów na południu kraju”. Izraelskie wojsko pozostaje w Libanie mimo umowy zakładającej, że opuści ten kraj do niedzieli.
Rosyjskie władze uznały za „terrorystyczne” organizacje, z których znaczna część nie istnieje, a dwie były ukraińskim żartem.
Pierwszego dnia urzędowania prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, przywrócił Kubie status państwa sponsorującego terroryzm. Cofnął tym samym rozporządzenie wydane zaledwie kilka dni wcześniej przez prezydenta Joego Bidena.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Szer Mohammad Abbas Stanekzai zaapelował do władz kraju o ponowne otwarcie szkół dla dziewcząt - odnotowuje Reuters.
Na krótko przed końcem swojej kadencji prezydent USA Joe Biden zaproponował skreślenie Kuby z amerykańskiej listy państw uznanych za sponsorujące terroryzm. Ten gest może okazać się jedynie gestem symbolicznym wobec powrotu do Białego Domu Donalda Trumpa.
Oktoberfest w Monachium, karnawał w Wenecji, Festiwal Filmowy w Cannes, Bal w Operze w Wiedniu - takie mają być cele ataków, którymi grozi Państwo Islamskie Prowincji Chorasam. Niespełna rok temu przeprowadziło ono krwawy atak terrorystyczny na Crocus City Hall pod Moskwą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas