"Atakować książką". Papierowa dywersja

"Atakować książką" – jakże trafny tytuł dla tego tomu! Choć pozory mogą mylić – kto znał Jerzego Kulczyckiego, autora i bohatera tych wspomnień, mógłby myśleć raczej o „ataku" w postaci strumienia książek nieoczekiwanie zsuwających się z półek na zaskoczonego gościa ciasnawej księgarni Orbis przy Kenway Road w londyńskiej dzielnicy Earl's Court. Po lekturze wiemy już, że bynajmniej nie o takim uderzeniu pisze Kulczycki.

Aktualizacja: 18.11.2016 21:15 Publikacja: 17.11.2016 10:08

Jerzy Kulczycki, „Atakować książką”, IPN, Warszawa 2016

Jerzy Kulczycki, „Atakować książką”, IPN, Warszawa 2016

Foto: materiały prasowe

„Atakować książką" to autobiografia człowieka, który książkę uznał za stosowny oręż w walce z powojennym ustrojem Polski. Służył autorom: wyławiał ich z tłumu, dostrzegał potencjał ich dzieł, publikował je, wprowadzał na rynek, podsuwał czytelnikom na Zachodzie i, najrozmaitszymi sposobami, także w Polsce, gdzie głód niekrępowanej cenzurą literatury był ogromny.

Życiorys Kulczyckiego był typowy dla pierwszego pokolenia wojennych exulów w Anglii: urodzony w 1931, poprzez Kazachstan i Jangijul dotarł do Junackiej Szkoły Kadetów w Persji, a stamtąd w sierpniu 1947 roku transportem wojskowym do Anglii. Kolejna szkoła, angielska, prowadząca do matury i na studia. Skończył inżynierię lądowo-wodną, do emerytury pracował w zawodzie, który pozwalał mu utrzymywać nie zawsze rentowną działalność uboczną, czyli wydawnictwo i księgarnię.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach